Eco series LED bulbs offer improved style and visibility at OEM size. Plug-and-play install — converting to LED is as easy as changing the stock bulb. Smooth 360 degree diffused light.
Eco series LED bulbs offer improved style and visibility at a great price. The size is similar to the OEM bulb so converting to LED bulbs is as easy as changing the stock bulb. The smooth 361° diffused lens illumination brightens the darkest spaces and make your vehicle stand out.
Eco series LED bulbs offer improved style and visibility at a great price. The size is similar to the OEM bulb so converting to LED bulbs is as easy as changing the stock bulb. The smooth 361° diffused lens illumination brightens the darkest spaces and make your vehicle stand out.
- Diffused 360° lens creates smooth all around
- illumination.
- Compact size similar to stock bulb to ensure there are no fitment or clearance issues.
- Polarity reversible contact points.
Information:
Recommend to choose the same color of bulb as your stock bulb or lens color. Load resistors may be required for turn signal conversion.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2004-2006 | Acura MDX |
| 2012-2014 | Acura TL |
| 2010-2013 | Acura ZDX |
| 2008-2009 | Arctic Cat AC 600 Sno Pro |
| 2015 | Arctic Cat Bearcat 2000 LT |
| 2010-2014 | Arctic Cat Bearcat 570 |
| 2009-2010 | Arctic Cat Bearcat 570 Long Track |
| 2009-2014 | Arctic Cat Bearcat 570 XT |
| 2007-2008 | Arctic Cat Crossfire 1000 EFI |
| 2007-2008 | Arctic Cat Crossfire 1000 EFI Sno Pro |
| 2007-2008 | Arctic Cat Crossfire 500 EFI |
| 2006-2008 | Arctic Cat Crossfire 600 EFI |
| 2006 | Arctic Cat Crossfire 600 EFI Sno Pro |
| 2006 | Arctic Cat Crossfire 700 EFI |
| 2006 | Arctic Cat Crossfire 700 EFI Early Build |
| 2006 | Arctic Cat Crossfire 700 EFI Sno Pro |
| 2007-2008 | Arctic Cat Crossfire 800 EFI |
| 2007-2008 | Arctic Cat Crossfire 800 EFI Sno Pro |
| 2007-2008 | Arctic Cat F1000 EFI |
| 2007-2008 | Arctic Cat F1000 EFI LXR |
| 2007-2009 | Arctic Cat F1000 EFI Sno Pro |
| 2007-2009 | Arctic Cat F5 EFI |
| 2007-2009 | Arctic Cat F5 EFI LXR |
| 2008-2009 | Arctic Cat F570 |
| 2010-2011 | Arctic Cat F6 EFI Sno Pro |
| 2007-2009 | Arctic Cat F8 EFI |
| 2007-2009 | Arctic Cat F8 EFI LXR |
| 2009 | Arctic Cat F8 EFI LXR LE |
| 2007-2009 | Arctic Cat F8 EFI Sno Pro |
| 2007 | Arctic Cat F8 EFI Sno Pro Tony Stewart |
| 2007-2008 | Arctic Cat Jaguar Z1 1100 EFI |
| 2008 | Arctic Cat Jaguar Z1 1100 EFI Sno Pro |
| 2007 | Arctic Cat Jaguar Z1 Early Build |
| 2015 | Arctic Cat Lynx 2000 LT |
| 2007-2008 | Arctic Cat M1000 EFI 153 |
| 2007-2008 | Arctic Cat M1000 EFI 153 Sno Pro |
| 2007-2008 | Arctic Cat M1000 EFI 162 |
| 2007-2008 | Arctic Cat M1000 EFI 162 Sno Pro |
| 2005-2006 | Arctic Cat M5 |
| 2005-2007 | Arctic Cat M6 EFI 141 |
| 2005-2008 | Arctic Cat M6 EFI 153 |
| 2006 | Arctic Cat M7 153 |
| 2005-2006 | Arctic Cat M7 EFI 141 |
| 2005-2006 | Arctic Cat M7 EFI 153 |
| 2005-2006 | Arctic Cat M7 EFI 162 |
| 2005 | Arctic Cat M7 EFI LE |
| 2006 | Arctic Cat M7 EFI LE 153 |
| 2006 | Arctic Cat M7 EFI LE 162 |
| 2007 | Arctic Cat M8 EFI 141 |
| 2007-2008 | Arctic Cat M8 EFI 153 |
| 2007-2008 | Arctic Cat M8 EFI 153 Sno Pro |
| 2007-2008 | Arctic Cat M8 EFI 162 |
| 2005 | Arctic Cat Pantera 600 EFI |
| 2010-2014 | Arctic Cat Sno Pro 500 |
| 2008-2009 | Arctic Cat T500 |
| 2008-2014 | Arctic Cat T570 |
| 2010-2014 | Arctic Cat TZ1 |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Amp Draw per Bulb | 0.65 Amps @ 12V DC, 0.65A @ 12V (high mode), 0.65 Amps @ 12V DC |
| Amperage Rating | 0.65 Amps @ 12V DC |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | White, White, White |
| Color Temperature | 6,500 Kelvin, 6,500 Kelvin |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP67, IP67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 600 Lumen, 600 Lumen |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 9-16 DC Voltage, 9V - 18V DC, 9-16 DC Voltage |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| GTIN | 00752830163461 |