Concept Pod Mini triple fog light kit for Raptor G3 steel bumper installations. Includes 3 pod lights with vehicle-specific bumper mounts for a clean, factory-look install.
Concept Pod Mini Gen 3 Raptor Steel Bumper Triple Fog Light Kit includes Qty (6) Concept Pod Minis. The Concept Pod Mini is less than 2" but delivers 2,000 lumens of darkness destroying output. Each Pod also has a neat trick up its sleeve - it's dual color! Now you have both a driving and fog light in one compact and powerful housing.
Concept Pod Mini Gen 3 Raptor Steel Bumper Triple Fog Light Kit includes Qty (6) Concept Pod Minis. The Concept Pod Mini is less than 2" but delivers 2,000 lumens of darkness destroying output. Each Pod also has a neat trick up its sleeve - it's dual color! Now you have both a driving and fog light in one compact and powerful housing.
- Vehicle specific triple pod kit designed to bolt into the fog light opening of the Gen 3 Ford Raptor's factory steel bumper.
- Kits of six (6) deliver a powerful 12,000 lumen output, surpassing the performance of most off road light bars.
- Dual beam projector optics provide two driving beams in one package
- Advanced dual color LED chip produces both white and yellow driving beams
- Yellow strobe warning function for added safety
- Yellow backlit Daytime Running Lights (DRL) for enhanced visibility
- Vehicle specific high strength steel bracket with black powder coating
- Includes harness and digital switch for ease of use
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Amp Draw per Bulb | 12 A (2 A per module) |
| Beam Pattern | White and Yellow Driving Beam |
| Bracket Material | Steel with Black Power Coat |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | White (Upper Driving Beam); Yellow (Lower Driving Beam) |
| Color Temperature | 6000K/3000K, 6000K, 3000K |
| Color Temperature (White LED) | 6,000 |
| Color Temperature (Yellow LED) | 3000 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Depth (Per Pod) | 3.3 |
| Dimension | 2" H x 2"W x 2.6"D (per module) |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP69K, IP69K, IP69K |
| LED Color | White/Yellow |
| LED Count (Per Pod) | 1 |
| LED Emitter Type | Dual Color Modular Chip |
| Length (Per Pod) | 2 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Driving |
| Light Output | 12,000 lumens per kit, 12,000 LM (2,000 LM per module) |
| Light Output (4 Pod Kit) | 12000 |
| Light Output (Per Pod) | 2000 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 to 185 |
| Operating Voltage | 12-50 DC Voltage, 12-50V |
| Power Consumption | 120 W per kit, 120 Watts (20 Watts per module) |
| Quantity of Pod Included | 6 |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | Circular, Circular |
| Vehicle Specific | Raptor Gen 3 |
| Voltage | 12~24 |
| Warranty | 5 Years, Five (5) Year Warranty |
| Warranty Time | 5 |
| Wattage (4 Pod Kit) | 120 |
| Wattage (Per Pod) | 20 |
| What's Included | 6 x Extension Harness |
| Width (Per Pod) | 2 |
| Wire Length | 11 Inch, 11 |
| Wiring Harness Included | Yes |
| GTIN | 00793888986381 |