Xtreme Bar, 12 Driving Light Bar, Combo Beam, Amber (1EA)
Xtreme Bar, 12 Driving Light Bar, Combo Beam, Amber (1EA)
Xtreme Bar, 12 Driving Light Bar, Combo Beam, Amber (1EA)
- Premium LED vehicle lighting | High output | Durable construction | Easy installation | DOT/SAE compliant
- 4,700 lumens of street legal driving beam
- Dual color white and amber light beam suitable for all weather driving conditions
- Weatherproof IP69K rating ensures protection against harsh environmental conditions
Information:
Universal Fitment| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Amp Draw per Bulb | 4.4 Amps @ 13V DC |
| Beam Pattern | Combo |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | Amber |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Dimension | 12" L x 1.5" H x 1.8" D |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 4,700 Lumen |
| Operating Voltage | 9-36DC Voltage |
| Power Consumption | 60 Watt |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | 5 Years |
| What's Included | 2 x Bottom Mount Bracket and Hardware |
| GTIN | 00691835542096 |