Xtreme Bar 4" Driving Light Bar in White delivers powerful auxiliary lighting with precision driving beam optics. Compact form factor with versatile U-bracket and side mounting options for off-road and work vehicle applications.
Offered in both single-color and dual-color configurations, select models allow you to switch between crisp white for driving and yellow or amber for fog, with strobe mode available for added visibility. Compact in size, extreme in output—engineered for seamless factory integration.
Offered in both single-color and dual-color configurations, select models allow you to switch between crisp white for driving and yellow or amber for fog, with strobe mode available for added visibility. Compact in size, extreme in output—engineered for seamless factory integration.
- A kit of two (2) high-performance street legal driving light bars
- Wiring harness (SKU:84024) sold separately
- Vehicle specific brackets in Tiny Monster Grille kits to achieve factory-style integration with grilles and bumpers for seamless OEM fit
- Four inch (4") compact size
- Compliant with SAE J581 driving light standards
- 1,800 lumens of street legal driving beam
- Crisp white driving beam for maximum visibility
- Compatible with 12V, 24V and 48V DC power systems
- Weatherproof IP69K rating ensures protection against harsh environmental conditions
- Side mount bracket included
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Amp Draw per Bulb | 3 A (1.5 A per module), 1.5 Amps @ 12V DC |
| Beam Pattern | Driving, Driving Beam |
| Bracket & Hardware Material | 304 Stainless Steel |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | White |
| Color Temperature | 6,000K |
| Color Temperature (White LED) | 6,000 |
| Compliance | SAE J581, CISPR 25 CLASS 3, SAE J581 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Depth (Per Light Bar) | 2.62 |
| Dimension | 4.8" L x 1.68" H x 2.62" D, 4.8" L x 1.68" H x 2.62" D (per module) |
| Hardware Material | 304 Stainless Steel |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP69K, IP69K, IP69K |
| LED Color | White |
| LED Count (Per Light Bar) | 3 |
| LED Emitter Type | AFL3 modular chip |
| Length (Per Light Bar) | 4.8 |
| Lens Material | PC (Polycarbonate) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Driving Light |
| Light Output | 1,200 Lumen, 2,400 LM (1,200 LM per module) |
| Light Output (Per Light Bar) | 1800 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 to 185 |
| Operating Voltage | 10-48DC Voltage, 10-48V DC |
| Power Consumption | 20 Watt, 40 Watts (20 Watts per module) |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | DT, DT |
| Voltage | 12~48 |
| Warranty | 5 Years, 5 Year Warranty |
| Warranty Time | 5 |
| Wattage (Per Light Bar) | 20 |
| What's Included | 2 x DT Pigtail |
| Width (Per Light Bar) | 1.68 |
| Wire Length | 11 Inch, 11 |
| Wire Quantity | 2 |
| GTIN | 00793888973985 |