Xtreme Bar 5" Driving Light Bar in Dual Color delivers powerful auxiliary lighting with precision driving beam optics. Compact form factor with versatile U-bracket and side mounting options for off-road and work vehicle applications.
Offered in both single-color and dual-color configurations, select models allow you to switch between crisp white for driving and yellow or amber for fog, with strobe mode available for added visibility. Compact in size, extreme in output—engineered for seamless factory integration.
Offered in both single-color and dual-color configurations, select models allow you to switch between crisp white for driving and yellow or amber for fog, with strobe mode available for added visibility. Compact in size, extreme in output—engineered for seamless factory integration.
- A kit of two (2) high performance street legal driving light bars
- Wiring harness (SKU:84034) sold separately
- Vehicle specific brackets in Tiny Monster Grille kits to achieve factory-style integration with grilles and bumpers for seamless OEM fit
- Five inch (5") compact size
- Compliant with SAE J581 driving light standards
- 2,000 lumens of street legal driving beam
- White and selected yellow dual color beam for best visibility in all weather conditions
- Compatible with 12V- 36V DC power systems
- Weatherproof IP69K rating ensures protection against harsh environmental conditions
- Side mount bracket included
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Amp Draw per Bulb | 10 A (5 A per module), 5 Amps @ 12V DC |
| Beam Pattern | Driving + DRL, Driving + DRL |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | White, Selected Yellow |
| Color Temperature | 6,000K/Yellow |
| Compliance | SAE J581 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Dimension | 7.8" L x 1.68" H x 2.62" D, 5" L x 1.5" H x 2.5" D (per module) |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP69K, IP67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 2,000 Lumen, 4,000 LM (2,000 LM per module) |
| Operating Voltage | 9-36DC Voltage, 9-36V |
| Power Consumption | 20 Watt, 40 Watts (20 Watts per module) |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | DT |
| Warranty | 5 Years, Five (5) Year Warranty |
| Warranty Time | 5 |
| What's Included | 2 x DT Pigtail |
| Wire Length | 11 Inch |
| GTIN | 00691835546292 |