Work Pod Task Max, 5 Work Light, w/ 360 Pivot Bracket, White, 8,000 Lumens
Work Pod Task Max, 5 Work Light, w/ 360 Pivot Bracket, White, 8,000 Lumens
Work Pod Task Max, 5 Work Light, w/ 360 Pivot Bracket, White, 8,000 Lumens
- Premium LED vehicle lighting | High output | Durable construction | Easy installation | DOT/SAE compliant
- Patent pending 360° pivoting bracket allows for adjustment of angle on the jobsite.
- Advanced Automotive Grade LEDs and advanced circuit design ensure high light efficiency.
- Available options include single color (45081) and dual color (45082).
- Features an aluminum black powder coated housing and stainless steel bracket and hardware.
- Compatible with 12VDC and 24VDC power systems.
- Meets EMC CISPR-25 CLASS 3 requirement for electromagnetic compatibility.
- Weatherproof IP69K rated for protection against harsh environmental conditions.
| Attributes | |
| Add-On | 84002/BB84041/BB84043 |
| Amp Draw per Bulb | 5.5 Amps @ 12V DC |
| Beam Pattern | Flood Light |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 6,500K |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Dimension | 4" H x 4" W x 2.5" D |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 8,000 Lumen |
| Operating Voltage | 10-36 DC Voltage |
| Power Consumption | 80 Watt |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | 5 Years |
| What's Included | 1 x DT male and female pigtail |
| GTIN | 00691835542898 |