Squadron-R 2.0 Pro, Pair, LED Driving/Combo, No Harness
The Baja Designs Squadron-R 2.0 Pro pair (no harness) is the next evolution of our most trusted compact LED light pod. Completely redesigned from the inside out, the Squadron-R 2.0 Pro features a larger 4-inch round bezel for those that want more traditional styling and for aftermarket bumpers with a round hole, next‚-generation optics, and a powerful 5,921‚-lumen output at 65W—delivering a 21% performance increase over the previous generation with improved beam control and efficiency. Next-generation optics produce a refined beam pattern that projects light farther and wider while minimizing spill, giving you more usable illumination exactly where you need it. Whether you're navigating tight trails, wide‚-open desert, or long road trips, the Squadron-R 2.0 Pro delivers maximum clarity and confidence after the sun goes down. Every detail has been upgraded to raise the standard for compact LED light pods while preserving the proven reliability Baja Designs is known for. The new housing, featuring our signature gloss black aluminum finish provides a bold, modern look while maintaining the unmistakable Baja Designs identity. New enhancements include updated lens patterns tuned for the redesigned optics, a rugged 4‚-pin Deutsch connector for increased durability, and an all‚-new RGBW backlight with nine selectable colors to match your vehicle’s style. uService® of the Squadron-R 2.0 has been improved with the new secure clip‚-in reflectors making for easy lens changes and a redesigned gasket for superior sealing and long‚-term protection against the elements. A new mounting bracket also offers increased vertical adjustability for more precise aiming. Setting a bold new benchmark for LED auxiliary lighting, the Squadron-R 2.0 Pro is engineered for enthusiasts who demand uncompromising night‚-time visibility. Like all Baja Designs products, it’s backed by our 30‚-Day Satisfaction Guarantee and Limited Lifetime Warranty for complete peace of mind.
The Baja Designs Squadron-R 2.0 Pro pair (no harness) is the next evolution of our most trusted compact LED light pod. Completely redesigned from the inside out, the Squadron-R 2.0 Pro features a larger 4-inch round bezel for those that want more traditional styling and for aftermarket bumpers with a round hole, next‚-generation optics, and a powerful 5,921‚-lumen output at 65W—delivering a 21% performance increase over the previous generation with improved beam control and efficiency. Next-generation optics produce a refined beam pattern that projects light farther and wider while minimizing spill, giving you more usable illumination exactly where you need it. Whether you're navigating tight trails, wide‚-open desert, or long road trips, the Squadron-R 2.0 Pro delivers maximum clarity and confidence after the sun goes down. Every detail has been upgraded to raise the standard for compact LED light pods while preserving the proven reliability Baja Designs is known for. The new housing, featuring our signature gloss black aluminum finish provides a bold, modern look while maintaining the unmistakable Baja Designs identity. New enhancements include updated lens patterns tuned for the redesigned optics, a rugged 4‚-pin Deutsch connector for increased durability, and an all‚-new RGBW backlight with nine selectable colors to match your vehicle’s style. uService® of the Squadron-R 2.0 has been improved with the new secure clip‚-in reflectors making for easy lens changes and a redesigned gasket for superior sealing and long‚-term protection against the elements. A new mounting bracket also offers increased vertical adjustability for more precise aiming. Setting a bold new benchmark for LED auxiliary lighting, the Squadron-R 2.0 Pro is engineered for enthusiasts who demand uncompromising night‚-time visibility. Like all Baja Designs products, it’s backed by our 30‚-Day Satisfaction Guarantee and Limited Lifetime Warranty for complete peace of mind.
- 0 Pro pair (no harness) is the next evolution of our most trusted compact LED light pod
- Completely redesigned from the inside out, the Squadron-R 2
Information:
Auxiliary LightApplication Summary:
Universal| Attributes | |
| Amperage Rating (A) | 65W / 4.7A @ 13.8V* |
| Brightness (Lumens) | 5,921 lm |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Depth (in.) | 3.32” |
| DES | Squadron-R 2.0 Pro Black LED Auxiliary Light Pod Pair (No Harness) |
| Description | Backlight: 9-Colors |
| EXT | Squadron-R 2.0 Pro, Pair, LED Driving/Combo, No Harness |
| Hazardous Material Code | N |
| Height (in.) | 3.29” |
| Length (in.) | 2.84” |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | A |
| SDR Required Flag | N |
| Standards/Compliance (Water Resistance) | IP69K |
| Terminal Connector | Deutsch |
| TLE | Squadron-R 2.0 Pro, Pair, LED Driving/Combo, No Harness |
| Voltage | Operating White Light Voltage: 10–36V; Operating Backlight Voltage: 11-14V |
| GTIN | 00810160465539 |