Features
- Direct replacement for factory incandescent bulb.
- Increased output with LED Appearance.
- Automotive-grade LEDs for superior performance.
- Plug and play simple installation.
Overview
Add a modern appearance to your vehicle with the HP48. Populated with 48 Epistar 3014 LED chips the HP48 upgrades the factory yellowish incandescent bulb to a modern cool white appearance. Thanks to the cap on the top the light output is directed backwards and away from the bulb instead of straight out. This allows the light output to shine much more uniformly. Best of all installation only takes minutes - simply take out your factory bulb and the HP48 will fit snugly in the socket.
Unlike other bulbs on the market this bulb is built with constant-current circuitry along with transient suppression. That means this bulb will last for years not months with no flickering or failure. And like every Diode Dynamics product it's backed by an industry-leading three-year replacement warranty.
NOTE: LED bulbs are legal in the USA for Fog Light use only. Not compliant with DOT / FMVSS108 and not street legal in the USA for Headlights. International legality varies by country.
- Direct replacement for your factory bulb
- Molded construction with sturdy double terminals
- Increased output with LED Appearance
- Plug and play simple installation
Information:
Included Quantity: Two (2)Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2010-2015 | Chevrolet Camaro |
| 2016-2020 | Chevrolet Tahoe |
| 2017-2018 | Nissan TITAN |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Average Rated Life | Information Not Available, Information Not Available |
| Bulb Base Type | P13W, P13W |
| Bulb Color | Cool White (6000K), Cool White (6000K) |
| Bulb Finish | Clear, Clear |
| Bulb Material | Plastic, Plastic |
| Bulb Technology | LED, LED |
| Bulb Type | LED, LED |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Rendering Index (CRI) | Information Not Available |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Department of Transportation Approved | Yes |
| DOT Approved | Yes |
| Filament Quantity | 1, 1 |
| Filament Type | LED, LED |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| SDR Required Flag | N |
| Secondary Filament Type | No Secondary Filament, No Secondary Filament |
| Secondary Voltage | No Secondary Voltage, No Secondary Voltage |
| Street Legal | Yes, Yes |
| Voltage | 9-16V, 9-16V |
| Warranty Time | 3 |
| GTIN | 00691026108902 |