Features
- Direct replacement for factory incandescent 921-size bulb.
- 16 high-power LEDs arranged on all four sides.
- Fully metal heatsinking for maximum output.
- Inductive constant-current drive circuit.
- Increased output with LED Appearance.
- Plug and play simple installation.
- 720 lumens per bulb.
Overview
Upgrade. Add more light output and a modern appearance to your vehicle with the 921 XPR bulb. Each of the four sides of this bulb is populated with 4 high power LED chips for maximum brightness. Housed in an aluminum casing with a textured finish for superior heatsinking properties the XPR will last for years to come. Best of all installation only takes minutes - simply take out your factory bulb and the XPR will fit snugly in the socket.
Brightness. At 720 lumens the XPR will provide significantly more light output than your factory bulb. All Diode Dynamics LED lighting is rated with accurate measured lumen figures not calculations or guesses. We test the true output in-house and provide you the real numbers to compare.
Reliability. This bulb is built with constant-current circuitry along with transient suppression. That means this bulb will last for years not months with no flickering or failure. And like every Diode Dynamics product it's backed by an industry-leading three-year replacement warranty.
Experience. After over a decade in business Diode Dynamics is the most trusted name in automotive LED lighting. We assemble and engineer products ourselves in the United States for high quality and fast time-to-market of the newest and brightest LED technologies. We pride ourselves in offering only quality LED products that will exceed your expectations. Please contact us if you'd like to discuss your lighting project!
- Molded construction with sturdy double terminals
- Increased output with LED Appearance
- Plug and play simple installation
- Direct replacement for your factory bulb
Information:
Included Quantity: Two (2)Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2013-2022 | Acura ILX |
| 2001-2013 | Acura MDX |
| 2013-2018 | Acura RDX |
| 2014-2019 | Acura RLX |
| 2005-2006 | Acura RSX |
| 1999-2014 | Acura TL |
| 2006-2013 | Audi A3 |
| 2009-2016 | Audi A4 |
| 2008-2016 | Audi A5 |
| 2018 | Audi A5 |
| 2005-2015 | Audi A6 |
| 2013-2016 | Audi allroad |
| 2015-2018 | Audi Q3 |
| 2009-2019 | Audi Q5 |
| 2007-2015 | Audi Q7 |
| 2013-2015 | Audi RS5 |
| 2009-2016 | Audi S4 |
| 2008-2018 | Audi S5 |
| 2007-2011 | Audi S6 |
| 2013-2015 | Audi S6 |
| 2007-2008 | Audi S8 |
| 2014-2019 | Audi SQ5 |
| 2008-2014 | Audi TT |
| 2005-2010 | Buick Allure |
| 2016-2019 | Buick Cascada |
| 2008-2024 | Buick Enclave |
| 2013-2021 | Buick Encore |
| 2016-2020 | Buick Envision |
| 2005-2018 | Buick LaCrosse |
| 2006-2011 | Buick Lucerne |
| 2014-2017 | Buick Regal |
| 2018-2020 | Buick Regal Sportback |
| 2018-2020 | Buick Regal TourX |
| 2012-2017 | Buick Verano |
| 2016-2020 | Cadillac CT6 |
| 2014-2019 | Cadillac CTS |
| 2014-2016 | Cadillac ELR |
| 2019-2020 | Cadillac XT4 |
| 2017-2019 | Cadillac XT5 |
| 2013-2019 | Cadillac XTS |
| 2007-2013 | Chevrolet Avalanche |
| 2019 | Chevrolet Blazer |
| 2017-2021 | Chevrolet Bolt EV |
| 2014-2015 | Chevrolet Camaro |
| 2013-2017 | Chevrolet Caprice |
| 2013-2015 | Chevrolet Captiva Sport |
| 2015-2018 | Chevrolet City Express |
| 2005-2010 | Chevrolet Cobalt |
| 2004-2012 | Chevrolet Colorado |
| 2015-2025 | Chevrolet Colorado |
| 2011-2019 | Chevrolet Cruze |
| 2005-2021 | Chevrolet Equinox |
| 2006-2011 | Chevrolet HHR |
| 2000-2013 | Chevrolet Impala |
| 2014-2016 | Chevrolet Impala Limited |
| 2004-2025 | Chevrolet Malibu |
| 2000-2007 | Chevrolet Monte Carlo |
| 2000-2002 | Chevrolet Prizm |
| 2007-2025 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2022 | Chevrolet Silverado 1500 LTD |
| 2007-2018 | Chevrolet Silverado 2500 |
| 2007-2025 | Chevrolet Silverado 2500 HD |
| 2007-2013 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 2015-2018 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 2007-2025 | Chevrolet Silverado 3500 HD |
| 2012-2020 | Chevrolet Sonic |
| 2013-2022 | Chevrolet Spark |
| 2014-2017 | Chevrolet SS |
| 2015-2020 | Chevrolet Suburban |
| 2007-2014 | Chevrolet Suburban 1500 |
| 2007-2021 | Chevrolet Tahoe |
| 2000-2004 | Chevrolet Tracker |
| 2021-2025 | Chevrolet Trailblazer |
| 2009-2021 | Chevrolet Traverse |
| 2013-2022 | Chevrolet Trax |
| 2024-2025 | Chevrolet Trax |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Average Rated Life | Information Not Available, Information Not Available |
| Bulb Base Type | 921, 921 |
| Bulb Color | Cool White (6000K), Cool White (6000K) |
| Bulb Finish | Clear, Clear |
| Bulb Material | Plastic, Plastic |
| Bulb Technology | LED, LED |
| Bulb Type | LED, LED |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Rendering Index (CRI) | Information Not Available |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Department of Transportation Approved | Yes |
| DOT Approved | Yes |
| Filament Quantity | 1, 1 |
| Filament Type | LED, LED |
| Hazardous Material Code | N |
| Input Power (watts) | 5.4, 5.4 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Measured Output (lumens) | 1600 lumens (initial output), 720 lumens (stable output), 1600 lumens (initial output), 720 lumens (stable output) |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Secondary Filament Type | No Secondary Filament, No Secondary Filament |
| Secondary Voltage | No Secondary Voltage, No Secondary Voltage |
| Street Legal | Yes, Yes |
| Voltage | 9-16V, 9-16V |
| Warranty Time | 3 |
| GTIN | 00691026121833 |