Features
- Direct plug-and-play replacement bulb.
- Available in white or selective yellow.
- Automotive-grade LEDs for superior performance.
- Fanless design provides high reliability.
- Backed by limited lifetime warranty.
- Designed and engineered in USA (Patents Pending).
Introducing the SL2 LED Bulb!
As a replacement for our popular SLF bulb the SL2 features a number of upgrades including a more compact design internal driver and improved reliability. The all-new SL2 LED bulb is a direct plug-and-play replacement providing a significant upgrade in performance.
Optimized Optical Focus. Don't be fooled by high lumen numbers. Your vehicle's fog lights are designed to focus light. If the light source in the housing is out of focus it doesn't matter how bright it is. You won't have a focused hotspot of light to shine down the road where you need it you'll just have more glare. To fix this the SL2 LED bulb was engineered to focus light from the same location as the original bulb preserving the focus and hotspot with no added glare. It produces a functional beam pattern with a stronger hotspot for added distance and visibility.
Fanless Design. The SL2 was designed as a compact fanless solution. But that doesn't mean it's low-power! At 14 watts the bulb still provides plenty of output thanks to a copper-core circuit board and a thermally-optimized full-metal housing with integrated heatsink. The result is a highly-effective and reliable cooling system keeping the bulb running at maximum potential without the need for a fan.
NOTE: LED bulbs are legal in the USA for Fog Light use only. Not compliant with DOT / FMVSS108 and not street legal in the USA for Headlights. International legality varies by country.
- Direct replacement for your factory bulb
- Molded construction with sturdy double terminals
- Increased output with LED Appearance
- Plug and play simple installation
Information:
Included Quantity: Two (2)Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2006-2011 | Acura CSX |
| 2004-2005 | Acura EL |
| 2013-2018 | Acura ILX |
| 2004-2013 | Acura MDX |
| 2007-2018 | Acura RDX |
| 2005-2012 | Acura RL |
| 2002-2004 | Acura RSX |
| 2007-2014 | Acura TL |
| 2004-2014 | Acura TSX |
| 2010-2013 | Acura ZDX |
| 2006-2013 | Audi A3 |
| 2015-2017 | Audi A3 |
| 2002-2016 | Audi A4 |
| 2008-2016 | Audi A5 |
| 2018 | Audi A5 |
| 2009-2015 | Audi A6 |
| 2013-2016 | Audi allroad |
| 2001-2005 | Audi Allroad Quattro |
| 2015 | Audi Q3 |
| 2017-2018 | Audi Q3 |
| 2009-2018 | Audi Q5 |
| 2010-2015 | Audi Q7 |
| 2007-2008 | Audi RS4 |
| 2002 | Audi S4 |
| 2004-2016 | Audi S4 |
| 2008-2018 | Audi S5 |
| 2013-2015 | Audi S6 |
| 2009 | Audi S8 |
| 2014-2018 | Audi SQ5 |
| 2008-2014 | Audi TT |
| 2012-2013 | BMW 118i |
| 2008-2012 | BMW 120i |
| 2008-2013 | BMW 125i |
| 2008-2013 | BMW 128i |
| 2008-2013 | BMW 135i |
| 2013 | BMW 135is |
| 2018 | BMW 318i |
| 2012-2018 | BMW 320i |
| 2013-2018 | BMW 320i xDrive |
| 2006-2011 | BMW 323i |
| 2002-2013 | BMW 325i |
| 2014-2018 | BMW 328d |
| 2014-2018 | BMW 328d xDrive |
| 2007-2016 | BMW 328i |
| 2014-2016 | BMW 328i GT xDrive |
| 2007-2008 | BMW 328xi |
| 2016-2018 | BMW 330e |
| 2002-2007 | BMW 330i |
| 2016-2018 | BMW 330i |
| 2017-2018 | BMW 330i GT xDrive |
| 2009-2011 | BMW 335d |
| 2007-2015 | BMW 335i |
| 2014-2016 | BMW 335i GT xDrive |
| 2009-2015 | BMW 335i xDrive |
| 2011-2013 | BMW 335is |
| 2007-2008 | BMW 335xi |
| 2016-2018 | BMW 340i |
| 2017-2018 | BMW 340i GT xDrive |
| 2016-2018 | BMW 340i xDrive |
| 2016-2020 | BMW 420i |
| 2016 | BMW 420i Gran Coupe |
| 2018-2020 | BMW 420i Gran Coupe |
| 2014-2016 | BMW 428i |
| 2015-2016 | BMW 428i Gran Coupe |
| 2014-2016 | BMW 428i xDrive |
| 2015-2016 | BMW 428i xDrive Gran Coupe |
| 2017-2020 | BMW 430i |
| 2017-2020 | BMW 430i Gran Coupe |
| 2017-2020 | BMW 430i xDrive |
| 2017-2020 | BMW 430i xDrive Gran Coupe |
| 2014-2016 | BMW 435i |
| 2015-2016 | BMW 435i Gran Coupe |
| 2014-2016 | BMW 435i xDrive |
| 2015-2016 | BMW 435i xDrive Gran Coupe |
| 2017-2020 | BMW 440i |
| 2017-2020 | BMW 440i Gran Coupe |
| 2017-2020 | BMW 440i xDrive |
| 2017-2020 | BMW 440i xDrive Gran Coupe |
| 2001-2003 | BMW 525i |
| 2008-2010 | BMW 525i |
| 2008-2013 | BMW 528i |
| 2009-2010 | BMW 528i xDrive |
| 2012-2013 | BMW 528i xDrive |
| 2008 | BMW 528xi |
| 2001-2003 | BMW 530i |
| 2008-2010 | BMW 530i |
| 2012-2013 | BMW 530i |
| 2008-2013 | BMW 535i |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Average Rated Life | Information Not Available, Information Not Available |
| Bulb Base Type | H11/H8/H9, H11/H8/H9 |
| Bulb Color | Cool White (6000K), Cool White (6000K) |
| Bulb Finish | Clear, Clear |
| Bulb Material | Plastic, Plastic |
| Bulb Technology | LED, LED |
| Bulb Type | LED, LED |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Rendering Index (CRI) | Information Not Available |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Department of Transportation Approved | Yes |
| DOT Approved | Yes |
| Filament Quantity | 1, 1 |
| Filament Type | LED, LED |
| Hazardous Material Code | N |
| Input Power (watts) | 14, 14 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Measured Output (lumens) | 1400 (per bulb), 1400 (per bulb) |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-30V, 9-30V |
| SDR Required Flag | N |
| Secondary Filament Type | No Secondary Filament, No Secondary Filament |
| Secondary Voltage | No Secondary Voltage, No Secondary Voltage |
| Street Legal | Yes, Yes |
| Voltage | 9-30V, 9-30V |
| GTIN | 00195995136565 |