Features
- Direct plug-and-play replacement bulb.
- Available in white or selective yellow.
- Automotive-grade LEDs for superior performance.
- Fanless design provides high reliability.
- Backed by limited lifetime warranty.
- Designed and engineered in USA (Patents Pending).
Introducing the SL2 LED Bulb!
As a replacement for our popular SLF bulb the SL2 features a number of upgrades including a more compact design internal driver and improved reliability. The all-new SL2 LED bulb is a direct plug-and-play replacement providing a significant upgrade in performance.
Optimized Optical Focus. Don't be fooled by high lumen numbers. Your vehicle's fog lights are designed to focus light. If the light source in the housing is out of focus it doesn't matter how bright it is. You won't have a focused hotspot of light to shine down the road where you need it you'll just have more glare. To fix this the SL2 LED bulb was engineered to focus light from the same location as the original bulb preserving the focus and hotspot with no added glare. It produces a functional beam pattern with a stronger hotspot for added distance and visibility.
Fanless Design. The SL2 was designed as a compact fanless solution. But that doesn't mean it's low-power! At 14 watts the bulb still provides plenty of output thanks to a copper-core circuit board and a thermally-optimized full-metal housing with integrated heatsink. The result is a highly-effective and reliable cooling system keeping the bulb running at maximum potential without the need for a fan.
NOTE: LED bulbs are legal in the USA for Fog Light use only. Not compliant with DOT / FMVSS108 and not street legal in the USA for Headlights. International legality varies by country.
- Direct replacement for your factory bulb
- Molded construction with sturdy double terminals
- Increased output with LED Appearance
- Plug and play simple installation
Information:
Included Quantity: Two (2)Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2000-2003 | Buick Century |
| 2000-2004 | Buick Regal |
| 2002-2007 | Buick Rendezvous |
| 2000-2005 | Cadillac DeVille |
| 2000-2002 | Cadillac Eldorado |
| 2000 | Cadillac Escalade |
| 2002-2006 | Cadillac Escalade |
| 2000-2004 | Cadillac Seville |
| 2004-2008 | Chevrolet Aveo |
| 2000-2005 | Chevrolet Blazer |
| 2000 | Chevrolet C2500 |
| 2000 | Chevrolet C3500 |
| 2000 | Chevrolet C3500HD |
| 2000 | Chevrolet C6500 Kodiak |
| 2000 | Chevrolet C7500 Kodiak |
| 1998-2002 | Chevrolet Camaro |
| 1995-2005 | Chevrolet Cavalier |
| 1997-2004 | Chevrolet Corvette |
| 2000-2005 | Chevrolet Impala |
| 2000-2005 | Chevrolet Malibu |
| 2000-2005 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1998-2004 | Chevrolet S10 |
| 1999-2002 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2001-2002 | Chevrolet Silverado 1500 HD |
| 1999-2002 | Chevrolet Silverado 2500 |
| 2001-2002 | Chevrolet Silverado 2500 HD |
| 2001-2002 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 2003-2006 | Chevrolet SSR |
| 2000-2006 | Chevrolet Suburban 1500 |
| 2000-2006 | Chevrolet Tahoe |
| 2002-2009 | Chevrolet Trailblazer |
| 2000 | Chrysler Neon |
| 2001-2006 | Chrysler Sebring |
| 1997-2004 | Dodge Dakota |
| 1998-2003 | Dodge Durango |
| 2000-2005 | Dodge Neon |
| 1994-2001 | Dodge Ram 1500 |
| 1994-2001 | Dodge Ram 2500 |
| 1994-2001 | Dodge Ram 3500 |
| 2001-2006 | Dodge Stratus |
| 1995-1996 | Ford Bronco |
| 1995-2000 | Ford Contour |
| 2002-2007 | Ford E-150 |
| 2003-2005 | Ford E-150 Club Wagon |
| 2000-2002 | Ford E-150 Econoline |
| 2007 | Ford E-150 Econoline |
| 2000-2002 | Ford E-150 Econoline Club Wagon |
| 2003-2007 | Ford E-250 |
| 2000-2002 | Ford E-250 Econoline |
| 2002-2005 | Ford E-350 Club Wagon |
| 2000 | Ford E-350 Econoline |
| 2007 | Ford E-350 Econoline |
| 2000-2002 | Ford E-350 Econoline Club Wagon |
| 2000-2007 | Ford E-350 Super Duty |
| 2001-2004 | Ford Escape |
| 2000-2003 | Ford Escort |
| 2000-2003 | Ford F-650 |
| 2000-2003 | Ford F-750 |
| 2000-2004 | Ford Focus |
| 1994-2004 | Ford Mustang |
| 1993-1997 | Ford Probe |
| 1996-2007 | Ford Taurus |
| 2000-2003 | Ford Windstar |
| 1999 | GMC C1500 |
| 2002-2009 | GMC Envoy |
| 1998-2005 | GMC Jimmy |
| 1999-2006 | GMC Sierra 1500 |
| 2007 | GMC Sierra 1500 Classic |
| 2000-2002 | GMC Sierra 2500 |
| 2001-2002 | GMC Sierra 3500 |
| 1998-2004 | GMC Sonoma |
| 2000-2006 | GMC Yukon |
| 2000-2022 | Hyundai Accent |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Average Rated Life | Information Not Available, Information Not Available |
| Bulb Base Type | 880/881, 880/881 |
| Bulb Color | Yellow (3000K), Yellow (3000K) |
| Bulb Finish | Clear, Clear |
| Bulb Material | Plastic, Plastic |
| Bulb Technology | LED, LED |
| Bulb Type | LED, LED |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Rendering Index (CRI) | Information Not Available |
| Color Temp | 3000K, 3000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Department of Transportation Approved | Yes |
| DOT Approved | Yes |
| Filament Quantity | 1, 1 |
| Filament Type | LED, LED |
| Hazardous Material Code | N |
| Input Power (watts) | 14, 14 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-30V, 9-30V |
| SDR Required Flag | N |
| Secondary Filament Type | No Secondary Filament, No Secondary Filament |
| Secondary Voltage | No Secondary Voltage, No Secondary Voltage |
| Street Legal | Yes, Yes |
| Voltage | 9-30V, 9-30V |
| GTIN | 00195995136725 |