Introducing the SL2 Pro LED Bulb! As a replacement for the popular SL1 LED bulb the new SL2 Pro LED features some major upgrades.
Features Advanced TST LED Technology for industry-leading performance.Internal cooling for superior reliability.Fully integrated design no wires or external drivers.Direct replacement bulb with compact fitment. Backed by limited lifetime warranty. Designed and engineered in USA (Patents Pending). Introducing the SL2 Pro LED Bulb! As a replacement for the popular SL1 LED bulb the new SL2 Pro LED features some major upgrades: next-generation TST LED technology an integrated top-mount fan and a fully-integrated wire-free design. As a direct plug-and-play replacement it provides a significant increase in output in a compact package. Next-Generation TST Technology. The SL2 Pro features new thermal separation technology (TST) LEDs. TST LEDs are designed with electrical connections on the top which lowers thermal resistance allowing the SL2 Pro to run at higher power levels than traditional LED bulbs while maintaining focus.Correct Optical Focus. The SL2 Pro LED bulb was engineered to focus light just like your original bulb matching the original beam pattern while providing an increase in total output. Instead of using the smallest LEDs possible which can lead to streaks lines and harsh cutoffs the SL2 Pro was optimized to provide a smooth beam pattern while maintaining focus. Internal Cooling. The SL2 Pro features an integrated top-mounted fan which provides maximum cooling efficiency superior thermal management and long-term reliability. Since the fan is sealed inside the housing there's no concerns about damage from dust or moisture over time. NOTE: LED bulbs are legal in the USA for Fog Light use only. Not compliant with DOT / FMVSS108 and not street legal in the USA for Headlights. International legality varies by country.
Features Advanced TST LED Technology for industry-leading performance.Internal cooling for superior reliability.Fully integrated design no wires or external drivers.Direct replacement bulb with compact fitment. Backed by limited lifetime warranty. Designed and engineered in USA (Patents Pending). Introducing the SL2 Pro LED Bulb! As a replacement for the popular SL1 LED bulb the new SL2 Pro LED features some major upgrades: next-generation TST LED technology an integrated top-mount fan and a fully-integrated wire-free design. As a direct plug-and-play replacement it provides a significant increase in output in a compact package. Next-Generation TST Technology. The SL2 Pro features new thermal separation technology (TST) LEDs. TST LEDs are designed with electrical connections on the top which lowers thermal resistance allowing the SL2 Pro to run at higher power levels than traditional LED bulbs while maintaining focus.Correct Optical Focus. The SL2 Pro LED bulb was engineered to focus light just like your original bulb matching the original beam pattern while providing an increase in total output. Instead of using the smallest LEDs possible which can lead to streaks lines and harsh cutoffs the SL2 Pro was optimized to provide a smooth beam pattern while maintaining focus. Internal Cooling. The SL2 Pro features an integrated top-mounted fan which provides maximum cooling efficiency superior thermal management and long-term reliability. Since the fan is sealed inside the housing there's no concerns about damage from dust or moisture over time. NOTE: LED bulbs are legal in the USA for Fog Light use only. Not compliant with DOT / FMVSS108 and not street legal in the USA for Headlights. International legality varies by country.
- Direct replacement for your factory bulb
- Molded construction with sturdy double terminals
- Increased output with LED Appearance
- Plug and play simple installation
Information:
Included in the box: Two (2) LED BulbsApplication Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2006-2013 | Audi A3 |
| 2015-2018 | Audi A3 |
| 2000-2014 | Audi A4 |
| 2008-2014 | Audi A5 |
| 2000-2014 | Audi A6 |
| 2017-2018 | Audi A6 |
| 2000-2008 | Audi A8 Quattro |
| 2013-2014 | Audi allroad |
| 2009-2017 | Audi Q5 |
| 2007-2012 | Audi Q7 |
| 2003-2004 | Audi RS6 |
| 2000-2002 | Audi S4 |
| 2004-2008 | Audi S4 |
| 2002-2003 | Audi S6 |
| 2007-2008 | Audi S6 |
| 2001-2003 | Audi S8 |
| 2007-2008 | Audi S8 |
| 2000-2012 | Audi TT |
| 2012-2013 | BMW 118i |
| 2008-2012 | BMW 120i |
| 2008-2013 | BMW 125i |
| 2008-2013 | BMW 128i |
| 2008-2013 | BMW 135i |
| 2013 | BMW 135is |
| 2014-2018 | BMW 220i |
| 2014-2016 | BMW 228i |
| 2015-2016 | BMW 228i xDrive |
| 2017-2018 | BMW 230i |
| 2017-2018 | BMW 230i xDrive |
| 2018 | BMW 318i |
| 2001-2005 | BMW 320i |
| 2012-2018 | BMW 320i |
| 2013-2018 | BMW 320i xDrive |
| 2000 | BMW 323Ci |
| 2000-2001 | BMW 323i |
| 2006-2011 | BMW 323i |
| 2000 | BMW 323ti |
| 2001-2006 | BMW 325Ci |
| 2001-2013 | BMW 325i |
| 2001-2006 | BMW 325xi |
| 2000 | BMW 328Ci |
| 2014-2018 | BMW 328d |
| 2014-2018 | BMW 328d xDrive |
| 2000 | BMW 328i |
| 2007-2016 | BMW 328i |
| 2014-2016 | BMW 328i GT xDrive |
| 2007-2008 | BMW 328xi |
| 2001-2006 | BMW 330Ci |
| 2016-2018 | BMW 330e |
| 2001-2007 | BMW 330i |
| 2016-2018 | BMW 330i |
| 2017-2018 | BMW 330i GT xDrive |
| 2001-2006 | BMW 330xi |
| 2009-2011 | BMW 335d |
| 2007-2015 | BMW 335i |
| 2014-2016 | BMW 335i GT xDrive |
| 2009-2015 | BMW 335i xDrive |
| 2011-2013 | BMW 335is |
| 2007-2008 | BMW 335xi |
| 2016-2018 | BMW 340i |
| 2017-2018 | BMW 340i GT xDrive |
| 2016-2018 | BMW 340i xDrive |
| 2001-2010 | BMW 525i |
| 2006-2007 | BMW 525xi |
| 2000 | BMW 528i |
| 2008-2011 | BMW 528i |
| 2009-2010 | BMW 528i xDrive |
| 2008 | BMW 528xi |
| 2001-2010 | BMW 530i |
| 2006-2007 | BMW 530xi |
| 2008-2011 | BMW 535i |
| 2010-2011 | BMW 535i GT |
| 2011 | BMW 535i GT xDrive |
| 2009-2011 | BMW 535i xDrive |
| 2008 | BMW 535xi |
| 2000-2003 | BMW 540i |
| 2004-2006 | BMW 545i |
| 2006-2011 | BMW 550i |
| 2010-2011 | BMW 550i GT |
| 2010-2011 | BMW 550i GT xDrive |
| 2011 | BMW 550i xDrive |
| 2004-2005 | BMW 645Ci |
| 2006-2010 | BMW 650Ci |
| 2006-2010 | BMW 650i |
| 2000-2001 | BMW 740i |
| 2000-2001 | BMW 740iL |
| 2000-2001 | BMW 750iL |
| 2007-2008 | BMW Alpina B7 |
| 2014-2021 | BMW i3 |
| 2001-2006 | BMW M3 |
| 2000-2003 | BMW M5 |
| 2006-2007 | BMW M5 |
| 2006-2010 | BMW M6 |
| 2012-2018 | BMW X1 |
| 2018-2021 | BMW X2 |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Average Rated Life | Information Not Available |
| Bulb Base Type | H4 |
| Bulb Color | Cool White (6000K) |
| Bulb Finish | Clear |
| Bulb Material | Plastic |
| Bulb Technology | LED |
| Bulb Type | LED |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Department of Transportation Approved | Yes |
| Filament Quantity | 1 |
| Filament Type | LED |
| Hazardous Material Code | N |
| Input Power (watts) | 22, 22 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Measured Output (lumens) | 1800 (per bulb), 1800 (per bulb) |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-30V, 9-30V |
| SDR Required Flag | N |
| Secondary Filament Type | No Secondary Filament |
| Secondary Voltage | No Secondary Voltage |
| Street Legal | Yes |
| Voltage | 9-30V |
| GTIN | 00195995142634 |