Overview.
Introducing Elite Series LED Fog Lights compatible with the 2021+ Ford F-150 from Diode Dynamics! These foglamps were designed for maximum performance and they are 100% engineered and assembled in the USA. With the latest technology and features they redefine what(TM) s possible for aftermarket foglamps!
With OEM-grade quality these Elite Series Fog Lights will add a switchback sequential turn signal welcome sequence a brighter DRL bar with selectable color and optional show mode and off-road lighting. Plus you(TM) ll get unmatched performance and output backed by an 8-year warranty.
Maximum Light Output. First and foremost the Elite Series LED Fog Lights provide full LED illumination with three modern rectangular LED projectors. This unit provides higher intensity than both factory options shining with a wide beam of light to provide excellent foreground coverage. This supplemental light is a great help in inclement weather such as fog or snow or any time you need to add extra light to the front or sides of the vehicle.
Selectable DRL - On the Fly. These fog lamps feature a selectable DRL to customize the style of your truck. They are built with solid blade-style optics for a truly premium look. You can choose between a crisp white and amber color. The best part? You don(TM) t even have to pop the hood. Our patent-pending technology allows you to program your foglamps from inside the vehicle using existing controls.
- Triple LED projectors for maximum output and intensity
- Selectable-color Blade DRL
- Modern welcome sequence
- Integrated sequential amber turn signal
- Optional show mode (requires Elite Max headlamp)
Information:
Included in the box: Two (2) Ford F-150 Elite Series Fog Lamps. Two (2) Plug-and-Play Harnesses. Two (2) Molex Sealing Plugs. One (1) Adjuster Tool. Installation Guide.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2021-2023 | Ford F-150 |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Bulb Technology | LED |
| Bulb Type | LED |
| Bulbs Included | No, No |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J583 Foglamp Beam Pattern, SAE J583 Foglamp Beam Pattern |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Department of Transportation Approved | Yes |
| DOT Approved | Yes |
| Fog Light Case Finish | Black, Black |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black, Black |
| Housing Shape | Rectangle, Rectangle |
| Intrusion Rating | IP67 Weatherproof, IP67 Weatherproof |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Fog |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Street Legal | Yes, Yes |
| Terminal Type | Pin, Pin |
| Voltage | 9-16V, 9-16V |
| Warranty Time | 8 |
| Wiring Harness Included | Yes, Yes |
| GTIN | 00195995131003 |