The Stage Series Backlit Ditch Light Kit compatible with Subaru WRX/STI 2015-2021 allows you to easily mount two SS3 or SSC2 Backlit Pods above the hood.
Features
- Bolt-on fitment compatible with Subaru WRX/STI 2015-2021.
- Allows you to mount two Stage Series LED Pods above the hood.
- Utilizes existing mounting points and hardware for a simple installation.
- Thick-gauge stainless steel construction.
- Low-profile design.
 
- Advanced TIR optics provide high efficiency and focus
- High-intensity automotive-type LEDs
- Pin-fin heatsink design
- Integrated Deutsch-style connector
- Durable powdercoated aluminum construction
Information:
Included in the box: Two (2) SS3 or SSC2 Standard LED Pods. Two (2) Ditch light brackets. Two (2) SS3 or SSC2 Mounting brackets. One (1) Heavy Duty Dual Output 4-pin Wiring Harness. Mounting hardware. Mounting guide.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2015-2021 | Subaru WRX |
| 2015-2021 | Subaru WRX STI |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Grade | High, High |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Drilling Required | No, No |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black, Black |
| Housing Finish | Powdercoat, Powdercoat |
| Input Power (watts) | 14.5, 14.5 |
| Intensity (lux) | 54 700 cd, 54 700 cd |
| Intrusion Rating | IP67 Weatherproof, IP67 Weatherproof |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Combination |
| Measured Output (lumens) | 1 520 lm, 1 520 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| Product Dimension (in) | 14inx10inx5in, 14inx10inx5in |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte, Matte |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Warranty Time | 8 |
| Weather Resistant | Yes, Yes |
| Wire Quantity | 2, 2 |
| GTIN | 00691026125466 |