Features
- Bolt-on replacement for your factory fog lamps
- SAE-compliant road-legal output
- Backlight feature provides amber accent light
- Plug-and-play wiring with included harness
- Advanced TIR optics with Osram Boost HX 20W LED chip
- Engineered and Assembled in USA
Overview
Upgrade your fog lights with our SSC1 Type FBS Fog Light Bracket Kit! Featuring custom-engineered TIR optics combined with the newest LED chip technology these pods deliver road-legal light output in our most compact package yet. With the included custom bracket with bezel the SSC1 Fog Kit has a clean factory-style appearance only much brighter!
Plug and Play. The SSC1 Fog Light Bracket Kit can be installed on your vehicle in minutes. Simply remove your factory fog light assembly and ours will bolt right in its place! Two H11-size DT adapter wires are included with the kit allowing you to connect the lights to your factory bulb sockets - no extra wiring needed!
Focused. Traditional optics like reflectors or simple lenses lose light internally and to glare so not all of the light shines on target. Instead the custom-engineered TIR optic in the SSC1 collects all of the light from the LED and directs it only where you need it drastically reducing glare and improving total efficiency.
Backlight Functionality The Stage Series C1 LED Pod includes a distinctive backlight feature as well. The SSC1's backlight fully illuminates the TIR optic providing unique accent lighting that you won't find in other single-LED pods on the market.
SAE Compliant When installed as a pair and aimed in accordance with your state's regulations this Fog pattern meets the SAE J583 standard as a Foglamp for legal on-road use and will fully illuminate the area in front of your vehicle.
- SAE-compliant road-legal output
- Molded bracket for perfect bolt-on fitment
- Plug and play no modification needed
- Advanced TIR optics provide high efficiency and focus
- Engineered and Assembled in USA
Information:
Included in the box: Two (2) SSC1 standard LED pods. Two (2) T-taps. Two (2) H11 DT 4-Pin adapters. Two (2) Type FBS brackets. Mounting hardware.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2021-2025 | Ford Bronco Sport |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black |
| Base Material | Steel |
| Bolt Grade | High |
| Bolt Thread Type | Medium |
| Bracket Color | Black, Black |
| Bulbs Included | No |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J583 Foglamp Beam Pattern, SAE J583 Foglamp Beam Pattern |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Department of Transportation Approved | Yes |
| DOT Approved | Yes |
| Drilling Required | No |
| Fog Light Lens Color | Clear, Clear |
| Grade Type | Performance, Performance |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Material | Aluminum, Aluminum |
| Lens Material | Polycarbonate, Polycarbonate |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Housing Color | Black, Black |
| Light Shape | Rectangular, Rectangular |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte |
| Street Legal | Yes, Yes |
| Switch Included | No |
| Terminal Type | Pin, Pin |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Voltage | 9-16V, 9-16V |
| Warranty Time | 8 |
| Wattage | 19.2, 19.2 |
| GTIN | 00691025930740 |