Features
- Bolt-on fitment compatible with Jeep JK Wrangler 2007-2018
- Ultra-high intensity with custom-engineered TIR optics
- Selectable backlight color with eight color options
- Torture-tested heavy-duty construction
- Control through factory aux switch bank using the included harness
- Assembled in USA
Overview
Perfect Fitment. The Windshield CrossLink Lightbar Kit compatible with Jeep JK Wrangler 2007-2018 from Diode Dynamics allows you to mount eight linked SS5 LED pods above the factory windshield. These application-specific brackets were CAD-designed to bolt into place using factory mounting points above the factory windshield. No cutting or drilling required!
Designed for Performance. Featuring the highest output intensity of any 5-inch LED pod on the market these lamps have been designed for maximum functionality with patented technology and custom-engineered TIR optics all in a durable package.
Selectable Backlight. The SS5 LED Pods included in the White kit feature a selectable backlight with eight different color options perfect for extra styling or for more visibility when you(TM) re not using the main beam. Selecting your backlight color is easy - simply alternate the power on and off. There(TM) s no complicated programming with a controller! The SS5's backlight fully illuminates the TIR optic providing unique accent lighting that you won't find on other LED pods. NOTE: Due to the yellow lens the Yellow kit is only available with an Amber backlight.
CrossLink. Our patent-pending CrossLink technology allows you to link up to eight SS5 pods together to create your own lightbar. The single-piece CNC aluminum link provides extreme rigidity but is fully adjustable for both straight and curved configurations.
- Advanced TIR optics provide high efficiency and focus
- High-intensity automotive-type LEDs
- Pin-fin heatsink design
- Integrated Deutsch-style connector
- Durable powdercoated aluminum construction
Information:
Included in the box: Two (2) Application-specific heavy-duty steel brackets for installation on 2007-2018 Jeep Wrangler. Eight (8) Stage Series 5inch LED Pods. Seven (7) CrossLinks with hardware. Two (2) CrossLink supports. One (1) CrossLink endmount kit. Seven (7) splitter wires. One (1) OEM auxiliary switch single-output harness. One (1) heavy-duty single-output harness. Installation Guide.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2018 | Jeep Wrangler JK |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black, Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Grade | High |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J581 Driving/Auxiliary High Beam Pattern, SAE J581 Driving/Auxiliary High Beam Pattern |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Drilling Required | No, No |
| Hazardous Material Code | N |
| Input Power (watts) | 40, 40 |
| Intensity (lux) | 81 600 cd |
| Intrusion Rating | IP69K Waterproof High Pressure |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Measured Output (lumens) | 3,700 lm, 3,700 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte, Flat |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Warranty Time | 8 |
| GTIN | 00195995126009 |