Overview
Perfect Fitment. The Grille CrossLink Lightbar Kit compatible with Ford Raptor 2017-2020 from Diode Dynamics allows you to mount a six-pod CrossLink lightbar on the factory grille. These application-specific brackets were CAD-designed to bolt into place using factory mounting points on the grille. No cutting or drilling required!
Designed for Performance. Featuring the highest output intensity of any 5-inch LED pod on the market these lamps have been designed for maximum functionality with patented technology and custom-engineered TIR optics all in a durable package.
Selectable Backlight. The Stage Series 5inch LED Pods included in the White kit feature a selectable backlight with eight different color options perfect for an extra styling accent or for more visibility when you(TM) re not using the main beam. Selecting your backlight color is easy - simply alternate the power on and off! The SS5's backlight fully illuminates the TIR optic providing unique accent lighting that you won't find on other LED pods. NOTE: Due to the yellow lens the Yellow kit is only available with an Amber backlight color.
CrossLink. Our patent-pending CrossLink technology allows you to link up to eight SS5 pods together to create your own lightbar. The single-piece CNC aluminum link provides extreme rigidity but is fully adjustable. This kit was designed for a curved configuration.
- Mounts a six-pod Crosslink lightbar across the grille
- Ultra-high intensity custom-engineered TIR optics
- Selectable backlight color with eight color options
- Torture-tested heavy-duty construction
- Engineered and Manufactured in USA
Information:
Included in the box: Two (2) Application-specific heavy-duty steel brackets. Two (2) Low mount heavy-duty steel brackets. Six (6) Stage Series 5 inch LED Pods. One (1) Heavy-duty single-output 4-pin wiring harness or One (1) Ultra heavy-duty single-output 4-pin wiring harness. Five (5) Heavy-duty CrossLink splitter wiring harnesses or Four (4) Ultra heavy-duty CrossLink splitter wiring harnesses and One (1) Ultra heavy-duty terminating wiring harness. One (1) CrossLink endmount kit. Five (5) CrossLinks with hardware. Installation Guide.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2017-2020 | Ford F-150 |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black, Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Grade | High |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 3000K, 3000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Drilling Required | No, No |
| Hazardous Material Code | N |
| Input Power (watts) | 40, 40 |
| Intensity (lux) | 71 200 cd, 71 200 cd |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Measured Output (lumens) | 3 700 lm, 3 700 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte, Flat |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Warranty Time | 8 |
| GTIN | 00195995128881 |