The Bumper LED Pod Light Kit compatible with Ford Raptor 2017-2020 from Diode Dynamics allows you to mount two SS5 LED pods on the factory bumper.
Features
- Bolt-on fitment compatible with Ford 
- Bolt-on fitment on 2017-2020 Ford Raptor
- Ultra-high intensity with custom-engineered TIR optics
- Selectable backlight color with eight color options
- Torture-tested heavy-duty construction
- Assembled in USA
Information:
Included in the box: Two (2) Application-specific heavy-duty steel brackets for installation on 2017-2020 Ford Raptor. Two (2) Stage Series 5 inch LED Pods. One (1) heavy-duty dual-output harness. Installation Guide.Application Summary:
Year Make/Model 2017-2020 Ford F-150
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Grade | High, High |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Drilling Required | No, No |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black, Black |
| Housing Finish | Powdercoat, Powdercoat |
| Input Power (watts) | 90, 90 |
| Intensity (lux) | 75 700 cd, 75 700 cd |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Combination |
| Measured Output (lumens) | 9 600 lm, 9 600 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte, Matte |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Warranty Time | 8 |
| Weather Resistant | Yes, Yes |
| Wire Quantity | 2, 2 |
| GTIN | 00195995128829 |