Raptor 2017- 2020 from Diode Dynamics allows you to mount two SS5 LED pods on the factory bumper. These application-specific brackets were CAD-designed to bolt into place using factory mounting points.
Designed for Performance. Featuring the highest output intensity of any 5-inch LED pod on the market these lamps have been designed for maximum functionality with patented technology and custom-engineered TIR optics all in a durable package.
Selectable Backlight. The Stage Series 5inch LED Pods included in the White kit feature a selectable backlight with eight different color options perfect for an extra styling accent or for more visibility when you(TM) re not using the main beam. Selecting your backlight color is easy - simply alternate the power on and off. There(TM) s no complicated programming with a controller! The SS5's backlight fully illuminates the TIR optic providing unique accent lighting that you won't find on other LED pods. NOTE: Due to the yellow lens the Yellow kit is only available with an Amber backlight color.
NOTE: The existing mounting points must be drilled out larger in order to secure the bracket.
- Bolt-on fitment on 2017-2020 Ford Raptor
- Ultra-high intensity with custom-engineered TIR optics
- Selectable backlight color with eight color options
- Torture-tested heavy-duty construction
- Assembled in USA
Information:
Included in the box: Two (2) Application-specific heavy-duty steel brackets for installation on 2017-2020 Ford Raptor. Two (2) Stage Series 5 inch LED Pods. One (1) heavy-duty dual-output harness. Installation Guide.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2017-2020 | Ford F-150 |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Grade | High, High |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Drilling Required | No, No |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black, Black |
| Housing Finish | Powdercoat, Powdercoat |
| Input Power (watts) | 90, 90 |
| Intensity (lux) | 170 000 cd, 170 000 cd |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Combination |
| Measured Output (lumens) | 9 600 lm, 9 600 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte, Matte |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Warranty Time | 8 |
| Weather Resistant | Yes, Yes |
| Wire Quantity | 2, 2 |
| GTIN | 00195995128843 |