There's plenty of ways to add light behind your vehicle but the new Stage Series Reverse Light Kit stands out with innovations in both function and ease of use.
Features
- Direct fitment compatible with Toyota Tundra 2022+.
- Allows you to mount SSC1 or SSC2 LED pods underneath the rear bumper.
- Plug-and-play wiring harness.
- Provides high-power reverse light and red accent light.
- Designed and assembled in USA.
 
- Allows you to mount SSC1 or SSC2 LED pods underneath the rear bumper
- Plug-and-play wiring harness
- Provides high-power reverse light and red accent light
- Designed and assembled in USA
Information:
Included in the box: Two (2) SSC2 Standard LED Pods. One (1) Trailer Reverse Light Wiring Harness. Mounting hardware. Installation guide.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2022-2024 | Toyota Tundra |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black |
| Base Material | Steel |
| Bolt Grade | High |
| Bolt Thread Type | Medium |
| Bulbs Included | No, No |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Department of Transportation Approved | No |
| DOT Approved | No |
| Drilling Required | No |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Material | Steel, Steel |
| Input Power (watts) | 25.6 |
| Intensity (lux) | 700 cd, 700 cd |
| Intrusion Rating | IP67 Weatherproof, IP67 Weatherproof |
| Lens Color | Clear, Clear |
| Lens Material | Polycarbonate, Polycarbonate |
| Lens Width | 3, 3 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel, Steel |
| Measured Output (lumens) | 1 988 lm, 1 988 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte |
| Street Legal | Yes, Yes |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Voltage | 9-16V, 9-16V |
| Warranty Time | 8 |
| Wattage | 25.6, 25.6 |
| Wiring Harness Included | Yes, Yes |
| GTIN | 00195995129215 |