The lightbar is based on a narrow-profile extruded housing to allow fitment in small and tight areas. At less than 42mm tall they'll fit in many places a traditional dual-row light bar won't while cutting total weight as wellFocused.
LED chips coupled with our U.S. PATENT PENDING total internal reflection (TIR) optic the total intensity is far higher than a standard generic light bar. The TIR optic collects all of the light from the LED and directs it only where you need it drastically reducing glare and improving total efficiency.
LED chips coupled with our U.S. PATENT PENDING total internal reflection (TIR) optic the total intensity is far higher than a standard generic light bar. The TIR optic collects all of the light from the LED and directs it only where you need it drastically reducing glare and improving total efficiency.
Functional Patterns.
The Driving pattern was designed to supplement your high beams. Rather than a simple spot pattern the Stage Series Driving pattern has a rectangular 30x20 degree pattern that is far more useful for directing light downrange at high speeds.
The Combo pattern combines both the Driving and Flood optics. It shines light downrange in a focused rectangular 30x20 degree pattern while also illuminating area around it in a full 80x50 degree spread.
- Allows you to mount one 18 light bar in the TRD Pro grille
- Compatible with the TRD Pro Grille conversion
- CAD-designed for perfect fitment and OEM-like appearance
- Utilizes existing mounting points for easy installation
Information:
Included in the box: One (1) SS18 LED light bar. One (1) Heavy-Duty Single Output 2-Pin Offroad Wiring Harness. One (1) Aux Switch Adapter Wire. One (1) Pro grille SS18 bracket kit for Tundra 2022+.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2022-2024 | Toyota Tundra |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black, Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | No |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| DOT Approved | No |
| Drilling Required | No, No |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Housing Shape | Rectangle |
| Input Power (watts) | 79.8, 79.8 |
| Intensity (lux) | 99 500 cd, 99 500 cd |
| Intrusion Rating | IP68 Waterproof, IP68 Waterproof |
| Lens Length | 1.625 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Width | 6 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Measured Output (lumens) | 4 200 lm, 4 200 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-24V, 9-24V |
| Relay Included | No |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Flat, Flat |
| Street Legal | No |
| Terminal Type | Pin |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Voltage | 9-24V |
| Warranty Time | 8 |
| Wiring Harness Included | No |
| Wiring Harness Length | 6 |
| GTIN | 00195995129239 |