Features
- High-power RGBW LED function
- Convenient center-mount installation
- Control with remote or Bluetooth app
- Aluminum construction with pin-fin heatsink
- Durable UV-coated lenses engineered to spread light
- Engineered and Assembled in USA
- One (1) Stage Series RGBW Rock Light
- One (1) Rock Light Hardware Kit
- Two (2) Zip Ties
- One (1) RGBW Bluetooth Controller
- High-power RGBW LED function
- Convenient center-mount installation
- Control with remote or Bluetooth app
- Aluminum heatsink with signature Ico Bezel shape
- Thick durable lenses engineered to spread light
Overview
Introducing the Stage Series Rock Light from Diode Dynamics! These USA-assembled units are a major step up from any other multicolor rock light on the market today. Rock lights are a perfect solution to add light underneath your vehicle on the trail. Or with their compact size and numerous mounting solutions you can add these anywhere you need some extra light - your cargo area under the hood on a roof rack the side of a trailer and more. The applications are endless!
Multicolor plus White. With four high-intensity RGBW LED emitters the Diode Dynamics Rock Light provides plenty of output in any color you can think of when paired with the included RGBW Bluetooth controller and app. The diffused optical feature of the lens provides excellent integration of colors. And unlike other multicolor lights the extra white chip means that these will light up in a bright pure white color when you want to maximize output. Want to show off? Use your controller to start a pattern strobe fade or control the brightness. The best of both worlds!
Mount it Anywhere! Stage Series LED Rock Lights were designed to be mounted virtually anywhere on your vehicle. All rock lights come standard with a center bolt mounting point and hidden tabs for zip-tie mounting on either side of the housing for quick installation.
What's Included
Information:
Included in the box: One (1) Stage Series RGBW Rock Light. One (1) Rock Light Hardware Kit. Two (2) Zip Ties.| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6800K, 6800K |
| Compliance Rating | IP68 Waterproof, IP68 Waterproof |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black, Black |
| Housing Finish | Powdercoat, Powdercoat |
| Input Power (watts) | 4.596, 4.596 |
| Intensity (lux) | 30, 30 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Combination |
| Measured Output (lumens) | 75, 75 |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Voltage | 9-16V |
| Warranty Time | 8 |
| Weather Resistant | Yes, Yes |
| Wire Quantity | 1, 1 |
| GTIN | 00195995129703 |