Features
- Bolt-on fitment compatible with Ford Super Duty 2017-2022.
- Allows you to mount two Stage Series LED Pods above the hood.
- Utilizes existing mounting points for easy installation.
- Thick-gauge stainless steel construction.
- Low-profile design.
- Assembled in USA.
Overview
Perfect fitment. The Stage Series Backlit Ditch Light Kit compatible with the Ford Super Duty 2017+ allows you to easily mount two SS3 SSC2 or SS5 Backlit Pods above the hood. These application-specific brackets were CAD-designed to install using factory mounting points. No cutting or drilling required! This kit features a low profile design while minimizing glare and will not interfere with raising or lowering the hood.
Backlight Functionality. Both the SS3 SSC2 or SS5 pods included in our Stage Series Ditch Light Kits feature a brilliant Amber backlight. This integrated backlight gives you an additional accent light along with the main beam. The backlight fully illuminates the TIR optic providing a more unique and modern look than the small indicator LEDs found in other products. To power the backlight use the included harness to tap your desired vehicle function.
Built to last. The brackets in this kit are constructed out of thick-gauge stainless steel. Unlike other options made out of mild steel these brackets are full stainless steel and won't corrode over time. With their thick-gauge construction you also won't experience any vibration or bouncing while driving.
Focused. Optics like reflectors or simple lenses lose light internally and to glare. However the custom-engineered TIR optic in the SS3 and SSC2 collects all of the light from the LED and directs it only where you need it drastically reducing glare and improving total efficiency.
- Allows you to mount two Stage Series LED Pods above the hood
- Utilizes existing mounting points for easy installation
- Thick-gauge stainless steel construction
- Low-profile design
- Assembled in USA
Information:
Included in the box: Two (2) SS3 Standard LED Pods. Two (2) Ditch Light Brackets. One (1) Heavy Duty Dual Output 4-pin Wiring Harness. Mounting hardware. Mounting guide.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2017-2022 | Ford F-250 Super Duty |
| 2017-2022 | Ford F-350 Super Duty |
| 2017-2022 | Ford F-450 Super Duty |
| 2017-2022 | Ford F-550 Super Duty |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Grade | High, High |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Drilling Required | No, No |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black, Black |
| Housing Finish | Powdercoat, Powdercoat |
| Input Power (watts) | 14.5, 14.5 |
| Intensity (lux) | 31 500 cd, 31 500 cd |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Combination |
| Measured Output (lumens) | 1 520 lm, 1 520 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte, Matte |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Warranty Time | 8 |
| Weather Resistant | Yes, Yes |
| Wire Quantity | 2, 2 |
| GTIN | 00195995131362 |