Features
- Bolt-on fitment compatible with Ford Super Duty F250/F350/F450/F550 2020-2022.
- Adds SAE-compliant fog lights and powerful offroad lighting.
- Harnesses included for independent control of road-legal and offroad lighting.
- Backlight feature provides amber accent light.
- Highly durable powdercoated stainless steel bracket.
- Engineered and assembled in USA.
Overview. The Stage Series Fog Pocket Kit compatible with Ford Super Duty F250/F350/F450/F550 2020-2022 from Diode Dynamics allows you to mount four SS3 LED Pods in the factory bumper openings. This kit adds some serious functionality to your Bronco with both road-legal fog lights and powerful offroad lighting. This kit includes application-specific brackets that were CAD-designed to install using factory mounting points. No cutting or drilling required!
Lighting for Every Situation. This kit includes two SS3 LED Pods in the SAE-compliant fog beam pattern and two SS3 LED pods in the combo beam pattern. This combination gives you different options whether you are on or offroad. All options use high-intensity LED emitters and TIR optics for unmatched focus and overall output.
Independent Control.With the included harness and adapters the two SS3 Fog pods and two SS3 offroad pods in this kit can be controlled independently allowing you to switch between road-legal fog lights and offroad lights with ease. The included H10-size or Molex adapters connect the SS3 fog pods to your factory halogen or LED fog light connecter while the off-road lights in this kit are controlled with either the included 3-way toggle switch or a factory-installed aux switch.
SAE Compliant. When installed as a pair and aimed in accordance with your state's regulations the Fog pattern meets SAE J583 standard as a Foglamp for legal on-road use.
- Advanced TIR optics provide high efficiency and focus
- High-intensity automotive-type LEDs
- Pin-fin heatsink design
- Integrated Deutsch-style connector
- Durable powdercoated aluminum construction
Information:
Included in the box: Two (2) Ford Super Duty Fog Pocket Brackets. Two (2) White SS3 SAE Fog LED pods. Two (2) White SS3 Combo LED pods. One (1) Dual Fog Pocket Backlight Splitter. One (1) Heavy Duty Dual Output Wiring Harness. One (1) 9006 Backlight Tap Wire Kit. Mounting Hardware and Guide.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2020-2022 | Ford F-250 Super Duty |
| 2020-2022 | Ford F-350 Super Duty |
| 2020-2022 | Ford F-450 Super Duty |
| 2020-2022 | Ford F-550 Super Duty |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black |
| Base Material | Steel |
| Bolt Grade | High |
| Bolt Thread Type | Medium |
| Bracket Color | Black, Black |
| Bulbs Included | No |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J583 Foglamp Beam Pattern, SAE J583 Foglamp Beam Pattern |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Department of Transportation Approved | Yes |
| DOT Approved | Yes |
| Drilling Required | No |
| Fog Light Lens Color | Clear, Clear |
| Grade Type | Performance, Performance |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Material | Aluminum, Aluminum |
| Input Power (watts) | 38.5, 38.5 |
| Intensity (lux) | 18 000 cd, 18 000 cd |
| Lens Material | Polycarbonate, Polycarbonate |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Housing Color | Black, Black |
| Light Shape | Rectangular, Rectangular |
| Measured Output (lumens) | 3 500 lm, 3 500 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte |
| Street Legal | Yes, Yes |
| Switch Included | No |
| Terminal Type | Pin, Pin |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Voltage | 9-16V, 9-16V |
| Warranty Time | 8 |
| Wattage | 38.5, 38.5 |
| GTIN | 00195995131546 |