Features
- Bolt-on fitment compatible with Ram 1500 2019-2023.
- Allows you to mount a four-pod CrossLink lightbar across the grille.
- Ultra-high intensity with custom-engineered TIR optics.
- Selectable backlight color with eight color options.
- Torture-tested heavy-duty construction.
- Utilizes existing mounting points for easy installation.
- Assembled in USA
Overview
Perfect Fitment. The Grille CrossLink Lightbar Kit compatible with Ram 1500 2019-2023 from Diode Dynamics allows you to mount four linked SS5 LED pods on the factory grille. These application-specific brackets were CAD-designed to bolt into place using factory mounting points on the bumper. No cutting or drilling required!
Designed for Performance. Featuring the highest output intensity of any 5-inch LED pod on the market these lamps have been designed for maximum functionality with patented technology and custom-engineered TIR optics all in a durable package.
Selectable Backlight. The Stage Series 5inch LED Pods included in the White kit feature a selectable backlight with eight different color options perfect for an extra styling accent that you won't find on other LED pods. Selecting your backlight color is easy - simply alternate the power on and off. There's no complicated programming with a controller! The SS5's backlight fully illuminates the TIR optic. NOTE: The Yellow kit is only available with an Amber backlight color.
CrossLink. Our patent-pending CrossLink technology allows you to link up to eight SS5 pods together to create your own lightbar. The single-piece CNC aluminum link provides extreme rigidity but is fully adjustable for both straight and curved configurations.
- Allows you to mount a four-pod CrossLink lightbar across the grille
- Ultra-high intensity with custom-engineered TIR optics
- Selectable backlight color with eight color options
- Torture-tested heavy-duty construction
- Assembled in USA
Information:
Included in the box: Four (4) Application-specific heavy-duty steel brackets for installation on 2019+ Ram. Four (4) Stage Series 5inch LED Pods. Three (3) CrossLinks with hardware. One (1) CrossLink endmount kit. Three (3) CrossLink splitter harnesses. One (1) Heavy Duty single-output harness. Installation Guide.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2019-2024 | Ram 1500 |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black, Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Grade | High |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 3000K, 3000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Drilling Required | No, No |
| Hazardous Material Code | N |
| Input Power (watts) | 40, 40 |
| Intensity (lux) | 71,200 cd, 71,200 cd |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Measured Output (lumens) | 3,700 lm, 3,700 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte, Flat |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Warranty Time | 8 |
| GTIN | 00195995132147 |