Features
- Bolt-on fitment compatible with Polaris RZR Pro 2020+
- Allows you to mount six pod linked lightbar to the roof
- Ultra-high intensity with custom-engineered TIR optics
- Selectable backlight color with eight color options
- Torture-tested heavy-duty construction
- Assembled in USA
Overview
Perfect Fitment. The CrossLink Lightbar Kit compatible with Polaris RZR Pro 2020-2023 from Diode Dynamics allows you to mount six linked SS5 LED pods on top of the aluminum roof panel. These application-specific brackets were CAD-designed to bolt into place using factory mounting points above the factory windshield. No cutting or drilling required
Designed for Performance. Featuring the highest output intensity of any 5-inch LED pod on the market these lamps have been designed for maximum functionality with patented technology and custom-engineered TIR optics all in a durable package.
Selectable Backlight. The SS5 LED Pods included in the White kit feature a selectable backlight with eight different color options perfect for extra styling or for more visibility when you(TM) re not using the main beam. Selecting your backlight color is easy - simply alternate the power on and off. NOTE: Due to the yellow lens the Yellow kit is only available with an Amber backlight.
- Advanced TIR optics provide high efficiency and focus
- High-intensity automotive-type LEDs
- Pin-fin heatsink design
- Integrated Deutsch-style connector
- Durable powdercoated aluminum construction
Information:
Included in the box: Six (6) Stage Series 5in LED Pods. Two (2) Polaris RZR Roof Brackets. Five (5) CrossLink Hardware. One (1) CrossLink Support. One (1) CrossLink Endmount Kit. Five (5) CrossLink Splitter Harnesses. One (1) Heavy Duty Single Output 3Way 4P Harness.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2020-2022 | Polaris RZR PRO XP |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black, Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Grade | High |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | , SAE J581 Driving/Auxiliary High Beam Pattern, , SAE J581 Driving/Auxiliary High Beam Pattern |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Drilling Required | No, No |
| Hazardous Material Code | N |
| Input Power (watts) | 40, 40 |
| Intensity (lux) | 81,600 cd, 81,600 cd |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Measured Output (lumens) | 3,700 lm, 3,700 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte, Flat |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Warranty Time | 8 |
| GTIN | 00195995132703 |