Introducing the Stage Series C1 LED Headlight Kit for the 2020-2023 Polaris RZR! This Headlight Kit is completely plug-and-play and the CAD-designed brackets allow you to mount six SSC1 LED Pods directly into the factory headlight openings.
"> Stage Series C1 LED Headlight Kits are available at two different power levels. Both kits come standard with the SAE Fog pod but the spot and wide optics are available in Sport or Pro power levels. Both options use high-intensity LED emitters and TIR optics for unmatched focus and overall output.
"> Stage Series C1 LED Headlight Kits are available at two different power levels. Both kits come standard with the SAE Fog pod but the spot and wide optics are available in Sport or Pro power levels. Both options use high-intensity LED emitters and TIR optics for unmatched focus and overall output.
Proven Durability. This Stage Series C1 LED Headlight Kit has been built to withstand getting blasted with rocks and sand. All Stage Series lighting has been extensively tested for long-term operation from -40 to 185 degrees F along with vibration moisture intrusion and corrosion testing. All of these tests are completed to SAE standards just like factory components.
"- Full LED C1 pod headlights for 2020-2023 Polaris RZR Pro
- Increased light output
- Backlight feature provides DRL
- Durable powdercoated steel construction
- Designed torture tested and assembled in USA
Information:
Included in the box: Two (2) Polaris RZR Headlight Wiring Harnesses. Two (2) Polaris RZR Headlamp Brackets. Two (2) C1 SAE White Fog LED Pods. Two (2) C1 Sport White Wide LED Pods. Two (2) C1 Sport White Spot LED Pods.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2020-2022 | Polaris RZR PRO XP |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Grade | High, High |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Drilling Required | No, No |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black, Black |
| Housing Finish | Powdercoat, Powdercoat |
| Input Power (watts) | 12.8, 12.8 |
| Intensity (lux) | 2,500 cd, 2,500 cd |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Combination |
| Measured Output (lumens) | 1,030 lm, 1,030 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte, Matte |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Warranty Time | 8 |
| Weather Resistant | Yes, Yes |
| Wire Quantity | 2, 2 |
| GTIN | 00195995132635 |