Introducing the Stage Series LED Rock Light Installer Kit! Designed for superior durability and maximum performance Stage Series LED Rock Lights have set a new standard in the offroad category.
Features
- Allows you to mount eight rock lights under your vehicle.
- Convenient center-mount or magnet mount installation.
- Available in single-color or multicolor output.
- Includes all necessary wiring and mounting hardware.
- Aluminum heatsink with signature Ico Bezel shape.
- Thick durable lenses engineered to spread light.
- Engineered and Assembled in USA.
 
- High-power RGBW LED function
- Convenient center-mount installation
- Control with remote or Bluetooth app
- Aluminum heatsink with signature Ico Bezel shape
- Thick durable lenses engineered to spread light
Information:
Included in the box: Twelve (12) Stage Series RGBW Rock Lights One (1) Bluetooth RGBW M8 Controller Twelve (12) Magnet Mount Adapters One (1) Rock Light RGBW Wiring Harness Twelve (12) Rock Light Hardware Kits One (1) 1M Extension Seven (7) 3M Extensions Four (4) 5M Extensions Thirty-Six (36) Zip Ties Installation guide| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Grade | High, High |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6800K, 6800K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Drilling Required | No, No |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black, Black |
| Housing Finish | Powdercoat, Powdercoat |
| Input Power (watts) | 4.8, 4.8 |
| Intensity (lux) | 30 cd, 30 cd |
| Intrusion Rating | IP68 Waterproof, IP68 Waterproof |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Combination |
| Measured Output (lumens) | 75 lm, 75 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte, Matte |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Warranty Time | 8 |
| Weather Resistant | Yes, Yes |
| Wire Quantity | 8, 8 |
| GTIN | 00195995137500 |