Features
- Adds SAE-compliant fog lights compatible with Ford Maverick 2022+.
- OEM appearance with included textured bezel.
- Sharp asymmetric beam pattern achieves 100-degree total spread.
- Distinctive integrated amber backlight.
- Plug and play main beam no additional wiring needed.
- Engineered and assembled in USA.
Overview
While this truck doesn(TM) t come with a factory fog light option there is still a need for light directly in front of the vehicle to increase your visibility in foggy dusty snowy or rainy conditions. Headlights simply weren(TM) t designed to provide this kind of visibility so that(TM) s where we come in. Introducing our new add-on Elite Series Fog Lamp Kit compatible with Ford Maverick 2022-2024! This kit allows you to mount two SAE-compliant fog lamps in the factory bumper while maintaining an OEM appearance thanks to the custom-designed bezel.
Output that Outperforms. The Elite Series Fog Lamp is built around a highly-engineered single-piece PMMA lens. This optic was carefully designed using advanced optical simulation software to produce an asymmetric light pattern that is wider than any other aftermarket fog lamp on the market with an 100-degree spread of highly intense light. Even with this extremely wide band of light the pattern is extremely smooth throughout with an extremely sharp cutoff to avoid glare to other drivers including a BMW-style color flicker at the very edge of the pattern. Diode Dynamics engineers accomplished all this while still meeting SAE F3 fog light standards for legal on-road use. Please check your local laws and regulations for aiming installation and applicability.
Backlight Functionality. All Elite Series Fog Lamps come standard with an integrated amber accent light.
- Adds SAE-compliant fog lights to the 2022+ Ford Maverick
- OEM appearance with included textured bezel
- Harness allows for factory-like operation
- Sharp asymmetric beam pattern achieves 100-degree total spread
- Integrated amber backlight
Information:
Included in the box: Two (2) Elite Series Type F2 fog lights. Two (2) Vehicle specific fog light bezels. Two (2) Support rings. One (1) Add-on fog light wiring harness. One (1) Speaker bracket. Eight (8) Zip ties. Four (4) T-taps. Mounting hardware.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2022-2024 | Ford Maverick |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Bulb Technology | LED |
| Bulb Type | LED |
| Bulbs Included | No, No |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J583 Foglamp Beam Pattern, SAE J583 Foglamp Beam Pattern |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Department of Transportation Approved | Yes |
| DOT Approved | Yes |
| Fog Light Case Finish | Black, Black |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black, Black |
| Housing Shape | Rectangle, Rectangle |
| Input Power (watts) | 16, 16 |
| Intensity (lux) | 11 300 cd, 11 300 cd |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Fog |
| Measured Output (lumens) | 1650 lm, 1650 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Street Legal | Yes, Yes |
| Terminal Type | Pin, Pin |
| Voltage | 9-16V, 9-16V |
| Warranty Time | 8 |
| Wiring Harness Included | Yes, Yes |
| GTIN | 00195995134394 |