Features
- Bolt-on fitment compatible with Polaris RZR XP 2014-2018.
- Replaces plastic OEM grille with durable stainless steel grille.
- Allows you to mount two SS3 LED pods with a stealth OEM-like appearance.
- Does not restrict airflow.
- Assembled in USA.
Overview
Designed for Performance. The Stage Series LED Grille Kit compatible with Polaris RZR XP 2014-2018 allows you to replace the factory plastic grille with a durable stainless steel grille using factory mounting points. No cutting or drilling required! This stainless steel grille from Diode Dynamics was specifically designed for the RZR XP with a honeycomb pattern to match the lower grille and two openings that allow you to mount two SS3 LED pods with a stealth OEM-like appearance. If you ride in dusty conditions this is the perfect kit for you. The included SS3 LED pods will cut through dust and fog with ease giving you more visibility in undesirable conditions.
Backlight Functionality. The SS3 LED Pods included in this kit feature a brilliant Amber backlight. This integrated backlight gives you an additional accent light along with the main beam. The backlight fully illuminates the TIR optic providing a more unique and modern look than the small indicator LEDs found in other products. The included harness allows you to easily enable the DRL functionality!
Focused. Optics like reflectors or simple lenses lose light internally and to glare. However the custom-engineered TIR optic in the SS5 and SS3 collects all of the light from the LED and directs it only where you need it drastically reducing glare and improving total efficiency.
- Allows for installation of SS3 LED pods on the bumper roll bars
- Connects to ATV/UTV wiring for simple everyday operation
- Provides high-power yellow light and amber accent light
- Durable aluminum construction
- Designed in USA
Information:
Included in the box: Two (2) SS3 3 LED Pods. One (1) Stainless steel grille bracket kit. One (1) Heavy Duty Single Output 4-pin Wiring Harness. One (1) DT 4-pin Splitter. Included Hardware. Installation Guide.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2014-2018 | Polaris RZR XP 1000 EPS |
| 2015 | Polaris RZR XP 1000 EPS Desert Edition |
| 2015 | Polaris RZR XP 1000 EPS Fox Edition |
| 2017 | Polaris RZR XP 1000 EPS Gold Matte Metallic LE |
| 2015-2018 | Polaris RZR XP 1000 EPS High Lifter Edition |
| 2018 | Polaris RZR XP 1000 EPS Ride Command Edition |
| 2018 | Polaris RZR XP 1000 EPS Trails and Rock Edition |
| 2017 | Polaris RZR XP 1000 EPS Velocity Blue LE |
| 2018 | Polaris RZR XP 1000 Trails and Rock Edition |
| 2014-2018 | Polaris RZR XP 4 1000 EPS |
| 2016-2018 | Polaris RZR XP 4 1000 EPS High Lifter Edition |
| 2018 | Polaris RZR XP 4 1000 EPS Ride Command Edition |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Grade | High, High |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 3000K, 3000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Drilling Required | No, No |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black, Black |
| Housing Finish | Powdercoat, Powdercoat |
| Input Power (watts) | 14.5, 14.5 |
| Intensity (lux) | 28 100 cd, 28 100 cd |
| Intrusion Rating | IP69K Waterproof, High Pressure, IP69K Waterproof, High Pressure |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Combination |
| Measured Output (lumens) | 1 300 lm, 1 300 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-30V, 9-30V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte, Matte |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Warranty Time | 8 |
| Weather Resistant | Yes, Yes |
| Wire Quantity | 2, 2 |
| GTIN | 00195995136510 |