Features
- Bolt-on fitment compatible with Can-Am Maverick X3 2017-2025.
- Replaces factory headlight with six SSC1 LED Pods.
- Backlight feature provides DRL.
- Plug-and-play fitment.
- Highly durable powder-coated stainless steel brackets.
Overview
Introducing the Stage Series C1 LED Headlight Kit compatible with Can-Am Maverick X3 2017-2025! This Headlight Kit is completely plug-and-play and the CAD-designed brackets allow you to mount six SSC1 LED Pods directly into the factory headlight openings. The LED pods feature custom-engineered TIR optics combined with high-power LED chips that deliver maximum headlight performance for the Maverick.
Backlight Functionality The Stage Series C1 LED Pod includes a distinctive amber backlight feature. The SSC1's backlight fully illuminates the TIR optic providing unique accent lighting. This allows you more functionality of your setup while also providing a DRL.
Sport or Pro. Stage Series C1 LED Headlight Kits are available at two different power levels. Both kits come standard with the SAE Fog pod but the spot and wide optics are available in Sport or Pro power levels. Both options use high-intensity LED emitters and TIR optics for unmatched focus and overall output.
Proven Durability. This Stage Series C1 LED Headlight Kit has been built to withstand getting blasted with rocks and sand. All Stage Series lighting has been extensively tested for long-term operation from -40 to 185 degrees F along with vibration moisture intrusion and corrosion testing. All of these tests are completed to SAE standards just like factory components.
- Full LED C1 pod headlights for 2017-2025 Can-Am Maverick
- Increased light output
- Backlight feature provides DRL
- Durable powdercoated steel construction
- Designed torture tested and assembled in USA
Information:
Included in the box: Two (2) Can Am Maverick Headlight Wiring Harnesses Two (2) Can Am Maverick Headlamp Brackets Two (2) C1 SAE White Fog LED Pods Two (2) C1 Pro White Wide LED Pods Two (2) C1 Pro White Spot LED PodsApplication Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2018 | Can-Am Maverick X3 900 HO |
| 2020-2021 | Can-Am Maverick X3 DS Turbo R |
| 2022-2024 | Can-Am Maverick X3 DS Turbo RR |
| 2021-2024 | Can-Am Maverick X3 Max DS Turbo |
| 2020-2021 | Can-Am Maverick X3 Max DS Turbo R |
| 2022-2024 | Can-Am Maverick X3 Max DS Turbo RR |
| 2024 | Can-Am Maverick X3 Max RS Turbo |
| 2020-2021 | Can-Am Maverick X3 Max RS Turbo R |
| 2022-2024 | Can-Am Maverick X3 Max RS Turbo RR |
| 2018-2020 | Can-Am Maverick X3 Max Turbo |
| 2017-2019 | Can-Am Maverick X3 Max Turbo R |
| 2017-2019 | Can-Am Maverick X3 Max X ds Turbo R |
| 2020-2024 | Can-Am Maverick X3 Max X ds Turbo RR |
| 2020-2024 | Can-Am Maverick X3 Max X mr Turbo RR |
| 2024 | Can-Am Maverick X3 Max X rc Turbo RR |
| 2017-2019 | Can-Am Maverick X3 Max X rs Turbo R |
| 2020-2024 | Can-Am Maverick X3 Max X rs Turbo RR |
| 2021-2024 | Can-Am Maverick X3 Max X rs Turbo RR Smart-Shox |
| 2024 | Can-Am Maverick X3 RS Turbo |
| 2020-2021 | Can-Am Maverick X3 RS Turbo R |
| 2022-2024 | Can-Am Maverick X3 RS Turbo RR |
| 2017-2019 | Can-Am Maverick X3 Turbo R |
| 2017-2019 | Can-Am Maverick X3 X ds Turbo R |
| 2020-2024 | Can-Am Maverick X3 X ds Turbo RR |
| 2018-2021 | Can-Am Maverick X3 X mr Turbo |
| 2018-2019 | Can-Am Maverick X3 X mr Turbo R |
| 2020-2022 | Can-Am Maverick X3 X mr Turbo RR |
| 2022-2024 | Can-Am Maverick X3 X mr Turbo RR 64 |
| 2022-2024 | Can-Am Maverick X3 X mr Turbo RR 72 |
| 2018-2021 | Can-Am Maverick X3 X rc Turbo |
| 2018-2019 | Can-Am Maverick X3 X rc Turbo R |
| 2020-2022 | Can-Am Maverick X3 X rc Turbo RR |
| 2022-2024 | Can-Am Maverick X3 X rc Turbo RR 64 |
| 2022-2024 | Can-Am Maverick X3 X rc Turbo RR 72 |
| 2017-2019 | Can-Am Maverick X3 X rs Turbo R |
| 2020-2024 | Can-Am Maverick X3 X rs Turbo RR |
| 2021-2024 | Can-Am Maverick X3 X rs Turbo RR Smart-Shox |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Grade | High, High |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Drilling Required | No, No |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black, Black |
| Housing Finish | Powdercoat, Powdercoat |
| Input Power (watts) | Main Beam: 19 Backlight: 0.3, Main Beam: 19 Backlight: 0.3 |
| Intensity (lux) | Wide: 5400 cdSpot: 23000 cd, Wide: 5400 cdSpot: 23000 cd |
| Intrusion Rating | IP67 Weatherproof, IP67 Weatherproof |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Combination |
| Measured Output (lumens) | 2300 lm, 2300 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte, Matte |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Weather Resistant | Yes, Yes |
| Wire Quantity | 2, 2 |
| GTIN | 00195995138934 |