Features
- Direct fitment compatible with Toyota Tacoma 2024+.
- Allows you to mount four LED rock lights in your truck bed.
- 10-watt 800 lumen peak output.
- Convenient center-mount installation.
- Engineered and Assembled in USA.
Overview
Add significantly more light output to your truck bed at night with our Stage Series LED Bed Light Kit compatible with Toyota Tacoma! This kit allows you to mount four Stage Series LED Rock Lights to the bed rail on your truck bed giving you a huge increase in light output. The included wiring harness plugs into your factory wiring allowing the rock lights to illuminate when you open the tailgate just like the factory bed lights.
Unmatched Light Output. The factory bed lights just don't provide enough light output when loading or unloading your truck bed at night. By pairing optically engineered lenses with high-powered LEDs the Stage Series Rock Lights included in this kit provide a significant increase in output that's several times brighter than stock bed lights alone. Plus they automatically come on when you open the tailgate!
Simple Installation. The included wiring harness plugs directly into the factory cargo light wiring for simple installation. The Stage Series LED Rock Lights will then mount onto the included T-Slot Nut to mount it along the factory bed rail.
Proven Reliability. We know that your bed lights will be put to the test so you can rest assured that they have been designed for superior durability and extensively tested for long-term operation.
- Direct fitment on the 2024+ Toyota Tacoma
- Allows you to mount four LED rock lights in your truck bed
- 10-watt 800 lumen peak output
- mPlug-and-play simple installation
- Engineered and Assembled in USA
Information:
Included in the box:- Four (4) Stage Series Rock Lights
- One (1) Stage Series Bed Light Wiring Kit
- Four (4) T-Slot Nuts
- Mounting Hardware
- Installation guide
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2024-2025 | Toyota Tacoma |
| 2022-2024 | Toyota Tundra |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black, Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Grade | High, High |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 5700K, 5700K |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Drilling Required | No, No |
| Grade Type | Performance, Performance |
| Hazardous Material Code | N |
| Intensity (lux) | 300 cd, 300 cd |
| Intrusion Rating | IP68 Waterproof, IP68 Waterproof |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Diffused |
| Measured Output (lumens) | 800 lm, 800 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Push or Twist Type | Push Type, Push Type |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte, Matte |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Voltage | 9-16V, 9-16V |
| Warranty Time | 8 |
| Wattage | 10, 10 |
| GTIN | 00195995137043 |