The Stage Series A-Pillar Light Kit compatible with the Polaris RZR XP 2019-2024 allows you to easily mount two SS3 or SS5 Backlit Pods to the A-pillar of the ATV.
Features
- Bolt-on fitment compatible with Polaris RZR XP 2019-2024.
- Allows you to mount two Stage Series LED Pods on the A-Pillars of the ATV.
- Utilizes existing mounting points for easy installation.
- Thick-gauge stainless steel construction.
- Low-profile design.
- Assembled in USA.
 
- Allows you to mount two Stage Series LED Pods to the A-Pillars
- Utilizes existing mounting points for easy installation
- Thick-gauge stainless steel construction
- Low-profile design
- Assembled in USA
Information:
Included in the box: Two (2) SS3 Standard LED Pods Two (2) Stage Series Ditch Light Brackets for 2019-2024 Polaris RZR XP One (1) Heavy Duty Dual Output 4-pin Wiring Harness Mounting hardware Mounting guideApplication Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2021 | Polaris RZR Trail |
| 2020-2022 | Polaris RZR XP 1000 |
| 2019 | Polaris RZR XP 1000 EPS |
| 2019 | Polaris RZR XP 1000 EPS DYNAMIX Edition |
| 2019 | Polaris RZR XP 1000 EPS High Lifter Edition |
| 2019 | Polaris RZR XP 1000 EPS Ride Command Edition |
| 2019 | Polaris RZR XP 1000 EPS Trails and Rock Edition |
| 2022 | Polaris RZR XP 1000 High Lifter |
| 2020-2021 | Polaris RZR XP 1000 High Lifter Edition |
| 2020 | Polaris RZR XP 1000 Limited Edition |
| 2020-2023 | Polaris RZR XP 1000 Premium |
| 2022-2023 | Polaris RZR XP 1000 Sport |
| 2021-2022 | Polaris RZR XP 1000 Trails & Rocks |
| 2019-2021 | Polaris RZR XP 1000 Trails and Rock Edition |
| 2022-2023 | Polaris RZR XP 1000 Ultimate |
| 2019-2021 | Polaris RZR XP 4 Turbo |
| 2019 | Polaris RZR XP 4 Turbo EPS |
| 2019 | Polaris RZR XP 4 Turbo EPS DYNAMIX Edition |
| 2019 | Polaris RZR XP 4 Turbo EPS LE |
| 2019-2021 | Polaris RZR XP 4 Turbo S |
| 2020-2021 | Polaris RZR XP 4 Turbo S Velocity |
| 2020-2021 | Polaris RZR XP Turbo |
| 2019-2020 | Polaris RZR XP Turbo EPS |
| 2019 | Polaris RZR XP Turbo EPS DYNAMIX Edition |
| 2019 | Polaris RZR XP Turbo EPS LE |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Base Color | Black, Black |
| Base Material | Steel, Steel |
| Bolt Grade | High, High |
| Bolt Thread Type | Medium, Medium |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test, SAE J575 Durability Test |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Drilling Required | No, No |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black, Black |
| Housing Finish | Powdercoat, Powdercoat |
| Input Power (watts) | Main Beam: 36 Backlight: 0.4, Main Beam: 36 Backlight: 0.4 |
| Intensity (lux) | 35,100 cd, 35,100 cd |
| Intrusion Rating | IP69K Waterproof High Pressure, IP69K Waterproof High Pressure |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Combination |
| Measured Output (lumens) | 3,000 lm, 3,000 lm |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-16V, 9-16V |
| SDR Required Flag | N |
| Sheen Level | Matte, Matte |
| Universal Or Specific Fit | Specific, Specific |
| Weather Resistant | Yes, Yes |
| Wire Quantity | 2, 2 |
| GTIN | 00195995142139 |