Features
- Bolt-on replacement for your factory fog lamps
- SAE-compliant road-legal output
- Backlight feature provides amber accent light
- Plug-and-play no modification needed
- Engineered and Assembled in USA
Overview
Upgrade your fog lights with our SSC1 Type BM Fog Light Bracket Kit! Featuring custom-engineered TIR optics combined with the newest LED chip technology these pods deliver road-legal light output in our most compact package yet. With the included custom bracket with bezel the SSC1 Fog Kit has a clean factory-style appearance only much brighter! This kit includes custom 3D-printed brackets designed and produced by Foxbeam Lighting.
Plug and Play. The SSC1 Fog Light Bracket Kit can be installed on your vehicle in minutes. Simply remove your factory fog light assembly and ours will bolt right in its place! Two DT adapter wires are included with the kit allowing you to connect the lights to your factory bulb sockets - no extra wiring needed!
Focused. Traditional optics like reflectors or simple lenses lose light internally and to glare so not all of the light shines on target. Instead the custom-engineered TIR optic in the SSC1 collects all of the light from the LED and directs it only where you need it drastically reducing glare and improving total efficiency.
Backlight Functionality The Stage Series C1 LED Pod includes a distinctive backlight feature as well. The SSC1's backlight fully illuminates the TIR optic providing unique accent lighting that you won't find in other single-LED pods on the market.
SAE Compliant When installed as a pair and aimed in accordance with your state's regulations this Fog pattern meets the SAE J583 standard as a Foglamp for legal on-road use and will fully illuminate the area in front of your vehicle.
- SAE-compliant road-legal output
- Molded bracket for perfect bolt-on fitment
- Plug and play no modification needed
- Advanced TIR optics provide high efficiency and focus
- Engineered and Assembled in USA
Information:
Included in the box: Two (2) SSC1 LED pods Two (2) Foxbeam Type BM brackets Two (2) 4-Pin DT to DJ70 Adapters Two (2) T-Tap Connectors Mounting hardwareApplication Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2022-2024 | Lexus NX350h |
| 2023-2024 | Lexus RX500h |
| 2024 | Lexus TX500h |
| 2020-2022 | Toyota C-HR |
| 2019-2024 | Toyota Corolla |
| 2022-2024 | Toyota Corolla Cross |
| 2023-2024 | Toyota GR Corolla |
| 2024 | Toyota Land Cruiser |
| 2019-2022 | Toyota Prius |
| 2022-2024 | Toyota RAV4 |
| 2021-2024 | Toyota Venza |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Bracket Color | Black, Black |
| Bulbs Included | No |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test SAE J583 Foglamp Beam Pattern, SAE J575 Durability Test SAE J583 Foglamp Beam Pattern |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Department of Transportation Approved | Yes |
| DOT Approved | Yes |
| Fog Light Lens Color | Clear, Clear |
| Grade Type | Performance, Performance |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Material | Aluminum, Aluminum |
| Input Power (watts) | Main Beam: 19.2 Backlight: 0.3, Main Beam: 19.2 Backlight: 0.3 |
| Intensity (lux) | 6000 cd, 6000 cd |
| Intrusion Rating | IP67 Weatherproof, IP67 Weatherproof |
| Lens Material | Polycarbonate, Polycarbonate |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Housing Color | Black, Black |
| Light Shape | Rectangular, Rectangular |
| Measured Output (lumens) | 430 lm, 430 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-30V, 9-30V |
| SDR Required Flag | N |
| Street Legal | Yes, Yes |
| Switch Included | No |
| Terminal Type | Pin, Pin |
| Voltage | 9-16V, 9-16V |
| Warranty Time | 3 |
| Wattage | 19.2, 19.2 |
| GTIN | 00195995142276 |