Upgrade your fog lights with our SS3 Honda Element Fog Light Bracket Kit! This Fog Kit has a clean factory-style appearance only much brighter! This kit includes custom 3D-printed brackets designed and produced by Foxbeam Lighting.
Features
- Advanced TIR optics provide high efficiency and focus
- SAE-compliant road-legal output
- Factory-style appearance
- Plug and play no modification needed
- Engineered and Assembled in USA
 
- Advanced TIR optics provide high efficiency and focus
- High-intensity automotive-type LEDs
- Pin-fin heatsink design
- Integrated Deutsch-style connector
- Durable powdercoated aluminum construction
Information:
Included in the box: Two (2) SS3 LED Pods Two (2) Foxbeam Type Element fog brackets One (1) H11 Backlight Tap Wire Kit Mounting hardware Mounting guideApplication Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2009-2011 | Honda Element |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Bracket Color | Black, Black |
| Bulbs Included | No |
| California Proposition 65 | Yes |
| Color Temp | 6000K, 6000K |
| Compliance Rating | SAE J575 Durability Test SAE J583 Foglamp Beam Pattern, SAE J575 Durability Test SAE J583 Foglamp Beam Pattern |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Department of Transportation Approved | Yes |
| DOT Approved | Yes |
| Fog Light Lens Color | Clear, Clear |
| Grade Type | Performance, Performance |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Material | Aluminum, Aluminum |
| Input Power (watts) | Main Beam: 38.5 Backlight: 0.4, Main Beam: 38.5 Backlight: 0.4 |
| Intensity (lux) | 18000 cd, 18000 cd |
| Intrusion Rating | IP69K Waterproof High Pressure, IP69K Waterproof High Pressure |
| Lens Material | Polycarbonate, Polycarbonate |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Housing Color | Black, Black |
| Light Shape | Rectangular, Rectangular |
| Measured Output (lumens) | 3500 lm, 3500 lm |
| Mounting Hardware Included | Yes, Yes |
| Operating Temperature | -40C to 85C (-40F to 185F), -40C to 85C (-40F to 185F) |
| Operating Voltage | 9-30V, 9-30V |
| SDR Required Flag | N |
| Street Legal | Yes, Yes |
| Switch Included | No |
| Terminal Type | Pin, Pin |
| Voltage | 9-30V, 9-30V |
| Warranty Time | 3 |
| Wattage | 38.5, 38.5 |
| GTIN | 00195995142337 |