Silencer Megabond 1/8-inch thick Bulk Roll One 24 in x 50 ft Roll 100 SqFt with HushMat Pressure Sensitive Adhesive great for multiple vehicle builds apply to back of door panels and back of headliner.
Silencer Megabond 1/8-inch thick foam is great for gasketing applications where plastic and metal rub together and squeek. Simply form, cut, peel and stick in that order.
Silencer Megabond 1/8-inch thick foam is great for gasketing applications where plastic and metal rub together and squeek. Simply form, cut, peel and stick in that order.
- 1/8 - inch Silencer Megabond is applied as a anti rattle gasket on the back of trim panels, in console trays and glove boxes.
- 1/8-inch Silencer Megabond is cut into to tape strips and is an excellent anti rattle tape.
- Lightweight and flexible adds minimal weight to installations
- Easy to cut and install customizable fit for various applications and surfaces
- Ideal for automotive, marine, and industrial applications, offering flexibility across different projects.
- Dramatically reduces road, engine, and environmental noise, creating a quieter and more comfortable interior environment.
- Self-adhesive backing allows for quick and effortless application without the need for additional tools.
- Utilizes proprietary materials to significantly reduce engine, exhaust and wind noise and improving interior acoustics.
- Manufactured in the USA!
| Attributes | |
| Add-On Part | None |
| Adhesive Strength | Butyl - 79 oz/inch; Acrylic - 45 oz/inch, Butyl - 79 oz/inch; Acrylic - 45 oz/inch |
| Air Permeability | Very Low, Very Low, Very Low |
| California Proposition 65 | No |
| Compression Load | at 25% - 0.3 lbs/ in sq; at 50% - 0.7/ in sq, at 25% - 0.3 lbs/ in sq; at 50% - 0.7/ in sq, at 25% - 0.3 lbs/ in sq; at 50% - 0.7/ in sq |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Density | 6.6 lbs/ft cubed, 6.6 lbs/ft cubed, 6.6 lbs/ft cubed |
| Elongation | 5.1, 5.1, 5.1 |
| Emission Code | Legal US |
| FAB | Available in sheets or rolls convenient format options for different project sizes, Available in sheets or rolls convenient format options for different project sizes |
| Flammability Standard | FMVSS 302, FMVSS 302, FMVSS 302 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 4008110000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Market | Universal |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| R Value | 6, 6, 6 |
| SDR Required Flag | N |
| SDS Sheet Number | NA |
| Sound Absorption | at 600 - 4000 Hz - Excellent, at 600 - 4000 Hz - Excellent |
| Sub - Market A | Audio |
| Temperature Range | 300F to -40F, 300F to -40F, 300F to -40F |
| Tensile Strength | 14.3 lbs/in squared, 14.3 lbs/in squared, 14.3 lbs/in squared |
| Thickness Range | 1/8 inch to 1 inch, 1/8 inch to 1 inch, 1/8 inch to 1 inch |
| Warranty Time | 1 |
| Water Absorption | 1.6% or less, 1.6% or less |
| Weatherability | Excellent, Excellent |
| Width Range | 1/4 inch to 36 inches, 1/4 inch to 36 inches, 1/4 inch to 36 inches |
| GTIN | 00881101221002 |