Silencer Megabond 1/4 inch Sound Deadening & Thermal Insulating foam - One 24 in. x 10 ft. Shop Roll with HushMat Pressure Sensitive Adhesive. Doesn't absorb moisture and provides outstanding thermal and sound absorption.
Silencer Megabond 1/4 - inch thick foam is perfect for door panel or headliner application. Silencer absorbs wind noise and radiant heat which keeps your vehicle interior cool, quiet, and comfortable.
Silencer Megabond 1/4 - inch thick foam is perfect for door panel or headliner application. Silencer absorbs wind noise and radiant heat which keeps your vehicle interior cool, quiet, and comfortable.
- HushMat 1/4 - inch Silencer Megabond is applied to the back of door panels, back of headliner and back of trim panels.
- Lightweight and flexible adds minimal weight to installations.
- Peel-and-stick application for quick and simple installation.
- Moisture, UV and mold resistant long-lasting protection against moisture and mold growth.
- Optimal balance between effective sound dampening and ease of installation on backside of door panels and back of headliner.
- Shields surfaces from moisture and corrosion, preserving the quality and performance of materials.
- Suitable for automotive, marine, and industrial environments.
- Ideal for various applications, providing a flexible solution for different soundproofing needs.
- 100% Manufactured in the USA!
| Attributes | |
| Add-On Part | None |
| Adhesive Strength | Butyl - 79 oz/inch; Acrylic - 45 oz/inch, Butyl - 79 oz/inch; Acrylic - 45 oz/inch |
| Air Permeability | Very Low, Very Low, Very Low |
| ASIN | B00IJG22A8 |
| California Proposition 65 | No |
| Compression Load | at 25% - 0.3 lbs/ in sq; at 50% - 0.7/ in sq, at 25% - 0.3 lbs/ in sq; at 50% - 0.7/ in sq, at 25% - 0.3 lbs/ in sq; at 50% - 0.7/ in sq |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Density | 6.6 lbs/ft cubed, 6.6 lbs/ft cubed, 6.6 lbs/ft cubed |
| Elongation | 5.1, 5.1, 5.1 |
| Emission Code | Legal US |
| FAB | Available in sheets or rolls convenient format options for different project sizes, Available in sheets or rolls convenient format options for different project sizes |
| Flammability Standard | FMVSS 302, FMVSS 302, FMVSS 302 |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 4008110000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Market | Universal |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| R Value | 6, 6, 6 |
| SDR Required Flag | N |
| SDS Sheet Number | NA |
| Sound Absorption | at 600 - 4000 Hz - Excellent, at 600 - 4000 Hz - Excellent |
| Sub - Market A | Automotive |
| Sub - Market B | Audio |
| Sub - Market C | Heavy Truck |
| Temperature Range | 300F to -40F, 300F to -40F, 300F to -40F |
| Tensile Strength | 14.3 lbs/in squared, 14.3 lbs/in squared, 14.3 lbs/in squared |
| Thickness Range | 1/8 inch to 1 inch, 1/8 inch to 1 inch, 1/8 inch to 1 inch |
| Warranty Time | 1 |
| Water Absorption | 1.6% or less, 1.6% or less |
| Weatherability | Excellent, Excellent |
| Width Range | 1/4 inch to 36 inches, 1/4 inch to 36 inches, 1/4 inch to 36 inches |
| GTIN | 00881101224102 |