Old Man Emu Front Coil Spring Set
Old Man Emu coil springs are designed for each vehicle, using state of the art micro-alloyed spring steel to ensure superior resistance to sagging and corrosion. With such a wide range on offer, coil springs can be better matched to your specific load requirements and intended vehicle usage. While ride height increases are attained, a greater emphasis is placed on ride control improvements. Further fine tuning is achieved when these springs are matched to a corresponding set of Old Man Emu shock absorbers, delivering a fully integrated system designed specifically to suit your vehicle.
Old Man Emu coil springs are designed for each vehicle, using state of the art micro-alloyed spring steel to ensure superior resistance to sagging and corrosion. With such a wide range on offer, coil springs can be better matched to your specific load requirements and intended vehicle usage. While ride height increases are attained, a greater emphasis is placed on ride control improvements. Further fine tuning is achieved when these springs are matched to a corresponding set of Old Man Emu shock absorbers, delivering a fully integrated system designed specifically to suit your vehicle.
- Double scragged to reduce spring stress and enhance spring life
- Formed on computer-precision mandrels to ensure consistency
- Designed to exact specifications, guaranteeing vehicle fitment
- Finished in durable, hard wearing matte black powder coat
- Designed and manufactured in Australia
- For use with MT64 and Nitrocharger Plus shock absorbers
- Includes coil isolators to reduce wear
- Manufactured micro-alloyed spring steel for strength & durability
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Bar Diameter | 0.6 in |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Coil Weight | 9.3 lb |
| Color | Black |
| Country of Origin (Primary) | AU |
| Emission Code | Legal US |
| Finish | Matte |
| Free Height | Driver side A: 14.6 in; Passenger side B: 14.6 in |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | X5K Micro-Alloyed Spring Steel |
| Number of Turns | 8.5 |
| OE Spring Rate | N/A |
| Position | Front |
| SDR Required Flag | N |
| Spring Rate | 497 lbf / in |
| Warranty Time | 3 |
| GTIN | 09332018099006 |