Old Man Emu Nitrocharger Plus Shock Front
Old Man Emu Nitrocharger Plus struts combine off-road dependability with smooth, on road driving and affordability. Nitrocharger Plus has been tested and tuned specifically to the vehicle providing performance across various driving conditions with vehicle-specific damping, tuned for different loads and vehicle setups. These dampers minimize body roll, enhance steering response, and deliver a more controlled ride, providing the confidence to navigate any terrain with ease. Engineered to be paired with vehicle matched OME coils to provide increased performance as a complete system. Whether carrying heavy loads, towing, or navigating challenging landscapes, the Nitrocharger Plus ensure a customized and responsive ride every time.
Old Man Emu Nitrocharger Plus struts combine off-road dependability with smooth, on road driving and affordability. Nitrocharger Plus has been tested and tuned specifically to the vehicle providing performance across various driving conditions with vehicle-specific damping, tuned for different loads and vehicle setups. These dampers minimize body roll, enhance steering response, and deliver a more controlled ride, providing the confidence to navigate any terrain with ease. Engineered to be paired with vehicle matched OME coils to provide increased performance as a complete system. Whether carrying heavy loads, towing, or navigating challenging landscapes, the Nitrocharger Plus ensure a customized and responsive ride every time.
- Twin Tube body for added protection in rough terrain
- Heavy-gauge steel tube construction for increased strength
- Vehicle specific bushes made from polyurethane and rubber materials for extended life
- Integrated high flow piston reduces aeration and high oil temperature, extending shock life and performance
- Vehicle specific tuning
- Direct replacement for OE and aftermarket struts
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Body Size | 2.28 in |
| Bushes | Rubber |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Yellow |
| Compressed Length | 12.0 in |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Design | Twin Tube |
| Emission Code | Legal US |
| Extended Length | 16.7 in |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Steel |
| Position | Front |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft Size | 0.79 in |
| Type | Strut |
| Warranty Time | 3 |
| GTIN | 04025258896812 |