Old Man Emu Nitrocharger Plus Strut Front
Old Man Emu Nitrocharger Plus struts combine off-road dependability with smooth, on road driving and affordability. Nitrocharger Plus has been tested and tuned specifically to the vehicle providing performance across various driving conditions with vehicle-specific damping, tuned for different loads and vehicle setups. These dampers minimize body roll, enhance steering response, and deliver a more controlled ride, providing the confidence to navigate any terrain with ease. Designed to be exclusively paired with OME vehicle-specific coils, the Nitrocharger Plus struts boast a 5-position spring seat adjustment system, complete with included coil seat spacers. Whether carrying heavy loads, towing, or navigating challenging landscapes, the Nitrocharger Plus ensure a customized and responsive ride every time.
Old Man Emu Nitrocharger Plus struts combine off-road dependability with smooth, on road driving and affordability. Nitrocharger Plus has been tested and tuned specifically to the vehicle providing performance across various driving conditions with vehicle-specific damping, tuned for different loads and vehicle setups. These dampers minimize body roll, enhance steering response, and deliver a more controlled ride, providing the confidence to navigate any terrain with ease. Designed to be exclusively paired with OME vehicle-specific coils, the Nitrocharger Plus struts boast a 5-position spring seat adjustment system, complete with included coil seat spacers. Whether carrying heavy loads, towing, or navigating challenging landscapes, the Nitrocharger Plus ensure a customized and responsive ride every time.
- Twin Tube body for added protection in rough terrain
- 5-position spring seat adjustment with included coil seat spacers, catering to a range of different weights and vehicle setups
- Heavy-gauge steel tube construction for increased strength
- Vehicle specific bushes made from polyurethane and rubber materials for extended life
- Integrated high flow piston reduces aeration and high oil temperature, extending shock life and performance
- Vehicle specific tuning
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Adjustable Strut Height | 5 position |
| Body Size | 2.28 in |
| Bushes | Rubber |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Closed Length | 428 mm |
| Color | Yellow |
| Compressed Length | 16.9 in |
| Construction | 1.6mm Heavy-gauge Steel Tube; 18mm Induction Hardened Chrome Piston Rod; Polyurethane/Rubber Bushings |
| Country of Origin (Primary) | MX |
| Design | Twin Tube |
| Emission Code | Legal US |
| Extended Length | 22 in |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lower Mount Bush Kit | NPSMP063 |
| Material | Steel |
| Open Length | 558 mm |
| Position | Front |
| SDR Required Flag | N |
| Shaft Size | 0.79 in |
| Type | Strut |
| Upper Mount Bush Kit | NPSMP041 |
| Warranty Time | 3 |
| GTIN | 04025258880262 |