Old Man Emu BP-51 Coilover Front Left Side
Bring race technology to your adventures with Old Man Emu's BP-51 Suspension system, featuring revolutionary patent-pending technology developed to deliver unparalleled on and off road performance. For use on coil over models, BP-51 employs high-quality X5K grade steel coils that incorporate application-specific design. Because they are engineered, developed, tested and manufactured entirely in-house by the Old Man Emu team, ARB can guarantee the highest possible quality. All Old Man Emu Suspension systems come with a 3-year warranty.
Bring race technology to your adventures with Old Man Emu's BP-51 Suspension system, featuring revolutionary patent-pending technology developed to deliver unparalleled on and off road performance. For use on coil over models, BP-51 employs high-quality X5K grade steel coils that incorporate application-specific design. Because they are engineered, developed, tested and manufactured entirely in-house by the Old Man Emu team, ARB can guarantee the highest possible quality. All Old Man Emu Suspension systems come with a 3-year warranty.
- Provides Comfort At Ride Height
- Damping Increases As You Get Closer To The End Zone
- Increased Control At End Zones
- Maximum Bore Size And Bypass Diameter
- Greater Oil Volume
- More Tunable Ability To Generate Force
- On Car Adjustable
- Internal Bypass/Shim Controlled/Position Sensitive Damping
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Closed Length | 339mm |
| Color | Grey |
| Construction | 51mm Bore, 6061 Grade Aluminum Body; Polyethylene Shaft Guard; Rubber Bushings |
| Country of Origin (Primary) | TH |
| Design | Bypass |
| Emission Code | Legal US |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Aluminum |
| Open Length | 505mm |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty Time | 3 |
| GTIN | 09332018037138 |