ORACLE Lighting RGB Multifunction Remote
A small sized wireless remote that packs a lot of power to control your 12V ORACLE LED ColorSHIFT(tm) Products. Designed to control RGB LED lighting accessories with a variety of functions, can also operate with Home-Link Technology. Select 10 different colors and a dozen different pre-programmed custom functions. Easy to install and use, budget friendly RGB controller.
A small sized wireless remote that packs a lot of power to control your 12V ORACLE LED ColorSHIFT(tm) Products. Designed to control RGB LED lighting accessories with a variety of functions, can also operate with Home-Link Technology. Select 10 different colors and a dozen different pre-programmed custom functions. Easy to install and use, budget friendly RGB controller.
- Works best with Oracle Lighting ColorSHIFT(tm) halo kits and ColorSHIFT(tm) strips
Information:
N/A| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Box Material | Anodized Aluminum, Anodized Aluminum |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | N/A |
| Contents | (1x) ORACLE ColorSHIFT Wireless Controller Module, (1x) ORACLE ColorSHIFT Wireless Controller Wireless Key FOB, (1x) ORACLE ColorSHIFT Wireless Controller Module, (1x) ORACLE ColorSHIFT Wireless Controller Wireless Key FOB |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8512200000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Input | 12V DC, 12V DC |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Max Amp Rating | 8A, 8A |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Output | 60W, 60W |
| Remote Included | Yes |
| Remote Material | Stainless Steel, Stainless Steel |
| SDR Required Flag | N |
| SDS Sheet Number | Oracle - Remote - 1713-504 |
| Warranty | 1 Year, 1 Year |
| Warranty Time | 1 |
| Wireless Range | 100 ft., 100 ft. |
| Wiring Harness Included | Yes |
| GTIN | 00810030390169 |