LED Headlight has increased vibration resistance since made with a Polycarbonate housing. The epoxy-sealed electronics help avoid moisture and corrosion. This LED headlight upgrade provides up to 30,000 hours of use.
Excellent replacement headlight option for any vehicle with 5.75 in. Sealed Beam lamp. These Rugged 40W LED Headlights are built to operate in the worst possible conditions. Each light utilizes a rugged Poly-carbonate lamp housing to withstand impact and a Solid-State luminaire design for vibration resistance. The epoxy-sealed electronics avoid moisture and corrosion. Perfect for the off-road adventurer who wants to cover new ground on the trail that never ends.
Excellent replacement headlight option for any vehicle with 5.75 in. Sealed Beam lamp. These Rugged 40W LED Headlights are built to operate in the worst possible conditions. Each light utilizes a rugged Poly-carbonate lamp housing to withstand impact and a Solid-State luminaire design for vibration resistance. The epoxy-sealed electronics avoid moisture and corrosion. Perfect for the off-road adventurer who wants to cover new ground on the trail that never ends.
- Sold Individually
Information:
6000K| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Amperage Rating | 2.5 |
| Average Rated Life | 60000 |
| Ballast Included | No |
| Beam Type | High Beam Low Beam |
| Bezel Color | Black, Black, Black |
| Body Material | Die-cast Aluminum |
| Brightness | 3400 |
| Bulb Color | 6,000K |
| Bulb Quantity | 4 |
| Bulb Technology | LED |
| Bulb Type | H4 |
| Bulbs Included | Yes |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | 6000K |
| Contents | (1x) ORACLE 5.75in. 40W Replacement LED Headlight - Black Bezel, (1x) ORACLE 5.75in. 40W Replacement LED Headlight - Black Bezel |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Department of Transportation Approved | Yes |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8512200000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Headlight Type | Sealed Beam |
| High Beam Lumens | 3400, 3400 |
| High Beam Wattage | 40W, 40W, 40 |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Cast Aluminum |
| Kelvin Temperature | 6000K, 6000K |
| Lens Color | Clear |
| Lens Material | PC, PC, PC (Polycarbonate) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lifespan | 30,000 hrs., 30,000 hrs. |
| Low Beam Lumens | 2550, 2550 |
| Low Beam Wattage | 30W, 30W |
| Material | Die-cast Aluminum, Die-cast Aluminum |
| Mounting Hardware Included | No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Plug | H4, H4 |
| SDR Required Flag | N |
| SDS Sheet Number | Oracle - Sealed Beam - 6914-504 |
| Secondary Amperage Rating | 2.5 |
| Street Legal | Yes |
| Terminal Type | Blade |
| Voltage | 10-32V DC, 10-32V DC, 12 |
| Warranty Time | 2 |
| Wattage | 30 W |
| GTIN | 00810030393016 |