WARN ZEON XD 14-S premium recovery winch. Performance and durability; industry's best warranty; highest capacity in class; and most robust waterproof sealing. ZEON XD is the ultra-reliable recovery tool you can count on.
ZEON XD stands ready for the moments when "good enough" simply won't suffice. Boasting the fastest line-speed in its class, robust waterproof sealing, and multiple control options, ZEON XD is the ultra-reliable recovery tool you can count on in critical situations. Every ZEON XD is meticulously engineered, rigorously tested, and expertly assembled in Clackamas, Oregon, USA.
ZEON XD stands ready for the moments when "good enough" simply won't suffice. Boasting the fastest line-speed in its class, robust waterproof sealing, and multiple control options, ZEON XD is the ultra-reliable recovery tool you can count on in critical situations. Every ZEON XD is meticulously engineered, rigorously tested, and expertly assembled in Clackamas, Oregon, USA.
- High-performance motor and geartrain deliver blazing fast no-load line speeds of 31 ft/min
- IP68 water submersion and IP69K high pressure spray rating, achieved through the use of automotive-grade O-ring sealing.
- OE-grade paint and fasteners increase resistance to fading and corrosion, ensuring ZEON XD stays pristine for years to come.
- Full metal armor safeguards components from impact, damage, and trail debris.
- Includes HUB Wireless Receiver for 100'+ of range when paired with the WARN Hub app. Ruggedized corded remote with 12' lead also included.
- Albright contactor control and bus bars provide ultimate electrical reliability
- Includes 80' of lightweight, easy-to-handle 3/8" Spydura Pro synthetic rope with a large-radius black forged-aluminum hawse fairlead
- Industry-leading warranty: Limited lifetime mechanical, seven year electrical all backed by a global service network
Information:
Ideal for vehicles with GVWR of up to 9300 lbs (4200kg)| Attributes | |
| Brake Activation | Automatic, Automatic, Automatic |
| Brake Type | Cone, Cone, Cone |
| Cable Diameter | 3/8, 3/8, 3/8 |
| Cable Length | 80, 80, 80 |
| Cable Material | Synthetic Rope, Synthetic Rope, Synthetic Rope |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Black, Black |
| Country of Origin (Primary) | US |
| D Shackle Included | No, No, No |
| Fairlead Type | Hawse, Hawse, Hawse |
| Free Spooling | Yes, Yes, Yes |
| Gear Ratio | 213:1, 213:1, 213:1 |
| Gearing | 3-Stage Planetary, 3-Stage Planetary, 3-Stage Planetary |
| Hand Saver | Yes, Yes, Yes |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8425310100 |
| Hazardous Material Code | N |
| Length | 23.9, 23.9, 23.9 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Maximum Height | 10.5, 10.5, 10.5 |
| Maximum Width | 7.1, 7.1, 7.1 |
| Motor Type | Series Wound, Series Wound, Series Wound |
| Motor Voltage | 12V, 12V, 12V |
| Mount Type | Fixed Mount |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.5, 4.5, 4.5 |
| Mounting Bolt Pattern Width | 10, 10, 10 |
| Mounting Hole Quantity | 4, 4, 4 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Plow Mode | Yes |
| Power Out | Yes, Yes, Yes |
| Rated Line Pull | 14000, 14000, 14000 |
| Remote Included | Yes, Yes, Yes |
| Remote Type | Wire, Wireless, Wire, Wireless |
| Requires Mount | Yes |
| SDR Required Flag | N |
| Solenoid Type | Contactor, Contactor, Contactor |
| Tree Saver | No, No, No |
| Type | Electric, Electric, Electric |
| Voltage | 12V, 12V, 12V |
| Winch Rating | Electric, Electric, Electric |
| With Light Mounts | 14000lbs |
| GTIN | 00012748116226 |