87-95 Jeep YJ 4in Leaf Spring
This 5-leaf pack features anti-friction pads and center leaf spacer plates between each leaf to significantly decrease internal friction. These springs are designed to give 4 of lift for the front or rear of your YJ. Sold individually; bushings sold separately.
This 5-leaf pack features anti-friction pads and center leaf spacer plates between each leaf to significantly decrease internal friction. These springs are designed to give 4 of lift for the front or rear of your YJ. Sold individually; bushings sold separately.
- 5-leaf design with military wrapped ends.Uses center leaf spacer plates between each leaf and anti-friction pads for smooth, quiet operation.Sold individually, bushings sold separately
Information:
Bushings (PN# J7000) NOT Included. Use selection below to add a Bushing/Sleeve Kit. If installing 4" leaf springs without any additional driveline modifications (ex: SYE/CV driveshaft, motor mount lift) then it is necessary to order and install 4 degree shims on the rear leaf springs and a transfer case drop to correct driveline angles. (Additional shims may be necessary when using a combination of drivelines modifications.) See optional accessory section to add 4 degree rear shims and the transfer case drop to your order. (Shim Kit # U3001 - Center Pin Kit # U3010 - T-case drop kit # J5003). Sold as a pair.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1987-1995 | Jeep Wrangler |
This item is a component of the following packages: ZONJ28N
| Attributes | |
| Alternate Part Number | ZONJ0400 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Center Pin Size | .313 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | Legal US |
| Eye To Center Front | 22" |
| Eye To Center Rear | 20.75" |
| Eye To Eye | 42.50 |
| Free Height | 8.50 |
| Front Eye Diameter | 1.50 |
| Hazardous Material Code | N |
| Horizontal Position | Front or Rear |
| Length | N/A |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Number Of Leafs | 5 |
| Overload Spring | No |
| Pin Size | N/A |
| Rear Eye Diameter | 1.50 |
| SDR Required Flag | N |
| Wholesale Only | No |
| Width | 2-1/2" |
| GTIN | 00711745600188 |